Czterdzieste urodziny AMD

Czterdzieste urodziny AMD

04.05.2009 15:21, aktual.: 04.05.2009 16:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pierwszego maja 1969 roku Jerry Sanders wraz z siedmioma kolegami założył firmę Advanced Micro Devices, która jest powszechnie rozpoznawana pod skróconą nazwą AMD. Na stronie internetowej uruchomionej specjalnie z okazji 40-lecia korporacja przedstawia się jako firma o bogatej i zmiennej historii ("rich and colorful"), która przekształciła się z przedsiębiorstwa powielającego układy innych firm i poddostawcy półprzewodników ("second-source supplier") w twór potrafiący wprowadzać własne innowacje w świecie techniki. W efekcie AMD przyczyniło się do rozwoju rynku i konkurencyjności w rozwijającej się żywiołowo branży produkcji półprzewodników.

Firma z dumą opisuje swoją rolę w tworzeniu nowych technologii, nie zapominając także o zdolności przewidywania tego, czego pragnąć będą klienci. Przy tej okazji po raz kolejny powraca termin Fusion. To pojęcie, zastosowane po raz pierwszy jesienią 200. roku, odnosiło się początkowo do integracji rdzeni standardowych (CPU) i graficznych (GPU) we wspólnym chipie fizycznym. W owym czasie takie układy były planowane najwcześniej na rok 2008. Jednak po drodze termin Fusion zmienił swoje znaczenie. Dziś to słowo oznacza raczej zrównoważoną kombinację standardowych procesorów i jednostek graficznych spod znaku AMD. Układy z rdzeniami CPU i GPU wciąż znajdują się w harmonogramie produkcyjnym (roadmapie), ale trzeba będzie jeszcze na nie poczekać rok lub dwa lata; ironia losu prawdopodobnie sprawi, że pomysł AMD zostanie wprowadzony w życie przez Intela, który już na początek 2010 roku planuje wyprodukowanie pierwszych procesorów klasy Westmere.

Zanim pojawią się pierwsze procesory Fusion, firma będzie musiała uporać się z kilkoma problemami; od chwili przejęcia ATI AMD w każdym kwartale jest pod kreską –. ostatnio z wynikiem 416 milionów dolarów na minusie. Wydzielenie zakładów produkcyjnych do nowo założonej i wyposażonej w świeży kapitał wytwórni Globalfoundries ma pomóc firmie w opanowaniu nękających ją problemów finansowych. Taki krok jeszcze przed kilku laty byłby nie do pomyślenia; wszak Jerry Sanders był znany ze swojego powiedzenia: "Real men own fabs", które miało podkreślać wagę dysponowania własnymi zakładami produkcyjnymi.

Aby przy okazji urodzin firmy zaoferować także coś swoim klientom, AMD przygotowało konkursy fotograficzne i filmowe, w których można wygrać wysokiej jakości procesory wraz z płytami głównymi. Poza tym na stronie producenta znajdziemy zestawienie kamieni milowych w historii korporacji. Nie ma tam oczywiście ani słowa o założeniu Intela – choć to inwestycja Roberta Noyce'a, skłoniła do działania innych inżynierów chcących uruchomić firmy produkujące układy półprzewodnikowe. W momencie powstania AMD firma Intel działała już od dziewięciu i pół miesiąca, a swoje czterdzieste urodziny świętowała w lipcu ubiegłego roku. Nawiasem mówiąc, pierwszym produktem opracowanym samodzielnie przez AMD nie był wcale procesor, ale prosty licznik Am2501, potrafiący liczyć w przód i w tył, a taktowany zapierającą wówczas dech w piersiach częstotliwością 27 MHz.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)