Czeka nas masowe wymieranie? Naukowcy widzą niepokojący trend

Czeka nas masowe wymieranie? Naukowcy widzą niepokojący trend

Czeka nas masowe wymieranie? Naukowcy widzą niepokojący trend
Źródło zdjęć: © iStock.com
Bolesław Breczko
05.06.2019 15:07

250 mln lat temu życie na Ziemi prawie całkowicie wymarło. Przyczyną był dwutlenek węgla, który został wyrzucony w powietrze przez wybuchające wulkany na Syberii. Dziś naukowcy widzą podobną sytuację. Tym razem jednak to nie wulkany, a ludzie zatruwają powietrze.

Wymieranie permskie, bo tak to zjawisko nazywane jest przez środowisko naukowe, doprowadziło do wyginięcia 90 proc. gatunków morskich, 60 proc. gadów i płazów oraz 30 proc. owadów.

Ogromne pole wulkaniczne na Syberii wypluło lawę, która stopiła wapienie i węglowe pokłady i wypełniała atmosferę dwutlenkiem węgla i zanieczyszczeniami. To z kolei ogrzało planetę, spowodowało zakwaszenie oceanów i pozbawienie ich tlenu.

6388652096821377

- Dokładnie to samo zjawisko, które doprowadziło do wymierania permskiego możemy zaobserwować w oceanach dziś – mówi Curtis Deutsch z Uniwersytetu Waszyngtońskiego. – Może to nie ta sama skala co 250 mln lat temu, ale zmiany idą w tym samym kierunku.

Atmosfera nagrzewa się wolniej, ale nie ma się z czego cieszyć

Obecnie Ziemia ociepliła się prawie o 2 stopnie w porównaniu do okres sprzed rewolucji przemysłowej. Podczas wymierania permskiego zaobserwowano ocieplenie atmosfery kilka razy większe.

Bazując na tych danych Deutsch postanowił odtworzyć warunki panujące podczas wymierania permskiego i nałożyć ja na dzisiejsze warunki panujące na Ziemi. W symulacji komputerowej zwiększył zawartość dwutlenku węgla, co podniosło temperaturę i zmniejszyło nasycenie oceanów tlenem.

- Pierwszy co zauważyłem było lokalne uciekanie gatunków w poszukiwaniu miejsc do życia – mówi Deutsch.- Jednocześnie odkryliśmy coś niespodziewanego. Wymieranie gatunków było najsilniejsze w okolicach biegunów. Ma to sens, bo gatunki z równika mogą uciec w rejony biegunów w poszukiwaniu natlenionej wody. Gatunki z biegunów nie mają natomiast już gdzie uciekać.

Według Deutscha jego eksperyment jest "oknem w przyszłość" a nawet w teraźniejszość. Gatunki morskie już teraz migrują, a wg Deutscha migracja ta przypomina tę z wymierania permskiego.

_ Źródóło: npr.com_

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)