Czeka nas masowe wymieranie? Naukowcy widzą niepokojący trend

Czeka nas masowe wymieranie? Naukowcy widzą niepokojący trend
Źródło zdjęć: © iStock.com
Bolesław Breczko

05.06.2019 15:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

250 mln lat temu życie na Ziemi prawie całkowicie wymarło. Przyczyną był dwutlenek węgla, który został wyrzucony w powietrze przez wybuchające wulkany na Syberii. Dziś naukowcy widzą podobną sytuację. Tym razem jednak to nie wulkany, a ludzie zatruwają powietrze.

Wymieranie permskie, bo tak to zjawisko nazywane jest przez środowisko naukowe, doprowadziło do wyginięcia 90 proc. gatunków morskich, 60 proc. gadów i płazów oraz 30 proc. owadów.

Ogromne pole wulkaniczne na Syberii wypluło lawę, która stopiła wapienie i węglowe pokłady i wypełniała atmosferę dwutlenkiem węgla i zanieczyszczeniami. To z kolei ogrzało planetę, spowodowało zakwaszenie oceanów i pozbawienie ich tlenu.

6388652096821377

- Dokładnie to samo zjawisko, które doprowadziło do wymierania permskiego możemy zaobserwować w oceanach dziś – mówi Curtis Deutsch z Uniwersytetu Waszyngtońskiego. – Może to nie ta sama skala co 250 mln lat temu, ale zmiany idą w tym samym kierunku.

Atmosfera nagrzewa się wolniej, ale nie ma się z czego cieszyć

Obecnie Ziemia ociepliła się prawie o 2 stopnie w porównaniu do okres sprzed rewolucji przemysłowej. Podczas wymierania permskiego zaobserwowano ocieplenie atmosfery kilka razy większe.

Bazując na tych danych Deutsch postanowił odtworzyć warunki panujące podczas wymierania permskiego i nałożyć ja na dzisiejsze warunki panujące na Ziemi. W symulacji komputerowej zwiększył zawartość dwutlenku węgla, co podniosło temperaturę i zmniejszyło nasycenie oceanów tlenem.

- Pierwszy co zauważyłem było lokalne uciekanie gatunków w poszukiwaniu miejsc do życia – mówi Deutsch.- Jednocześnie odkryliśmy coś niespodziewanego. Wymieranie gatunków było najsilniejsze w okolicach biegunów. Ma to sens, bo gatunki z równika mogą uciec w rejony biegunów w poszukiwaniu natlenionej wody. Gatunki z biegunów nie mają natomiast już gdzie uciekać.

Według Deutscha jego eksperyment jest "oknem w przyszłość" a nawet w teraźniejszość. Gatunki morskie już teraz migrują, a wg Deutscha migracja ta przypomina tę z wymierania permskiego.

_ Źródóło: npr.com_

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także