Rok temu zamknięte plaże. Już możesz sprawdzić, jak jest teraz

Rok temu zamknięte plaże. Już możesz sprawdzić, jak jest teraz

Rok temu zamknięte plaże. Już możesz sprawdzić, jak jest teraz
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Adam Bednarek
04.06.2019 11:05, aktualizacja: 07.06.2019 09:56

O sinicach w morzu polskim słyszy się każdego roku w okresie wakacyjnym. W ubiegłym doprowadziły do zamknięcia wielu kąpielisk. Już możesz sprawdzić, czy zanieczyszczenia wody przeszkodzą ci w wypoczynku. Wystartował specjalny serwis.

Ruszył specjalny wakacyjny serwis prowadzony przez Główny Inspektorat Sanitarny. Na stronie Serwis Kąpielowy znajdziemy przede wszystkim informacje na temat kąpielisk. Najważniejsza dotyczy jakości wody, ale twórcy portalu zamieścili też m.in. godziny otwarcia, długość linii brzegowej czy okres trwania sezonu kąpielowego.

Jak informuje PAP, dane na temat wyników badań wody są na bieżąco wprowadzane w trakcie trwania sezonu kąpielowego. Pierwsze powinny pojawić się przed jego rozpoczęciem. Próbki muszą być pobierane co najmniej czterokrotnie.

Na stronie znajdziemy też sekcję "informacje". Jest w niej dział poświęcony sinicom. To właśnie one w ubiegłym roku spowodowały zamknięcie plażwe Władysławowie, Dębkach, Jastrzębiej Górze, Chałupach czy Karwieńskich Błotach. Kąpieliska zamyka się, gdy następuje duże rozmnożenie sinic.

Kąpanie się w takiej wodzie może prowadzić do wystąpienia wysypki, gorączki, wymiotów, drżenia mięśni, a także problemów z oddychaniem. Zachłyśnięcie się wodą z sinicami może powodować mdłości, wymioty, biegunkę, bóle brzucha, wzdęcia.

Zagrożeń związanych z wodą latem jest dużo więcej. Warto pamiętać o niebezpieczeństwach i zaglądać do serwisu przygotowanego przez Główny Inspektorat Sanitarny.

A co stanie się, gdy wyjdziemy na długo wyczekiwany urlop, a plaże zostaną zamknięte? W ubiegłym roku Polacy chwycili za smartfony. Zwiększony ruch w sieci przypadał właśnie na okres rozkwitu sinic, kiedy to kąpieliska były niedostępne.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)