Czego nie wiesz o znanych firmach

Czego nie wiesz o znanych firmach

Czego nie wiesz o znanych firmach
12.07.2010 13:14, aktualizacja: 06.03.2017 13:13

Czego nie wiesz o znanych firmach

Przyjaciele Steve Jobs i Steve Wozniak, wspólnym wysiłkiem stworzyli w latach '70 swój pierwszy komputer. Jobs następnie udał się do pobliskiego sklepu komputerowego chcąc go sprzedać. Ich produkt tak się spodobał, że właściciel sklepu zamówił u nich 50 sztuk, po 500 dolarów za każdą. Powiedział jednak, że kupi tylko złożone i działające maszyny. Jobs udał się więc do Kramer Electronics - sklepu elektronicznego, aby zakupić potrzebne elementy. Na pytanie, jak ma zamiar za nie zapłacić, Jobs powiedział "Mam tutaj zamówienie na 50 komputerów, za które płatność odbyć się ma na zapisanych tu warunkach" pokazując właścicielowi dokument. "Jeśli dasz mi odpowiednie części, to w ciągu 30 dni zdążę je złożyć, dostarczyć i odebrać zapłatę. Wtedy będę mógł oddać Ci pieniądze". Uzyskał kredyt i pracując dzień i noc, wraz z Wozniakiem, udało im się dotrzymać umowy.

1 / 9

2. Canon

Obraz

Ta znana japońska firma początkowo nazwana zostala "Kwanon", na pamiątkę występującej w buddyzmie istoty Guan Jin. Jej imię to skrót od zwrotu Guanshiyin, który oznacza "obserwowanie dźwięków Świata". Tą też postać reprezentuje pierwsze logo firmy, które wraz z upływem czasu znacznie się zmieniło.

2 / 9

3. Google

Obraz

Gdy Siergiej Brin i Larry Page zastanawiali się nad nazwą dla swojej spółki, ich kolega zaproponował nazwę Googolplex. Głównym jej członem jest słowo "googol", które określa liczbę 10 do potęgi 100. Propozycję tłumaczył - "Staracie się opracować produkt, który pozwoliłyby ludziom na przeszukiwanie dużej ilości danych, a googol to przecież ogromna liczba". Nazwa przypadła im do gustu, lecz podczas rejestracji domeny w sieci, Page popełnił literówkę, nieświadomie wpisując nazwę "google".

3 / 9

4. Nintendo

Obraz

Ta bardzo dobrze znana obecnie japońska firma nie zawsze zajmowała się elektroniką i konsolami do gier. Jej początki sięgają roku 1889, kiedy to zajmowała się sprzedażą ręcznie robionych kart do gry Hanafuda. Nazywała się wtedy Nintendo Koppai i stała się bardzo popularna, dzięki produkcji masowej.
Nintendo zmieniało swoją specjalizację kilkukrotnie, zajmując się prowadzeniem wielu "hotelów miłości", sieci telewizyjnej, świadczeniem usług taksówkarskich i spożywczych. Dopiero w 1968 roku Nintendo zajęło się branżą elektroniczną, która doprowadziła ją do dzisiejszej świetności.

4 / 9

5. Sony

Obraz

W 1956 roku Sony nazywało się Tokyo Tsushin Kogyo i zachwyciło świat radiem TR-6. Produkt reklamowany był w telewizji przez animowanego chłopca, nazwanego później "Atchan". Fakt ten pomógł stworzyć obecną nazwę firmy, która powstała z połączenie dwóch słów: łacińskiego sonus – "dźwięk" oraz amerykańskiego sonny, które w latach '50 znaczyło potocznie "chłopiec".

5 / 9

6. Nokia

Obraz

Nikt nie dowiedziałby się o miejscowości Nokia w południowej Finlandii, gdyby nie inżynier Fredrik Idestam. Zbudował on tartak i rozpoczął produkcję papieru, a dzięki dużemu zapotrzebowaniu na ten produkt odniósł ogromny sukces. To przyciągnęło w 1920 r. firmę Rubber Works, która założyła w Nokii swą siedzibę. Interesy szły bardzo dobrze i RW postanowiła używać dla swej marki nazwy miejscowości. Po II wojnie światowej wykupiła znaczną część udziałów Finnish Cable Works – firmy zajmującej się obsługą i tworzeniem infrastruktury telekomunikacyjnej i energetycznej Finlandii. W ten sposób w roku 1967 powstała Nokia Group.

6 / 9

7. HP

Obraz

Firma Billa Hewletta i Dave’a Packarda rozpoczęła swoją wędrówkę w garażu w Palo Alto w Kalifornii, USA. Ich pierwszym osiągnięciem było zbudowanie bardzo precyzyjnego oscylatora dźwiękowego, który wykorzystywał żarówkę jako rezystor. Dzięki temu był prawie czterokrotnie tańszy od swych rówieśników. Produktem tym zainteresował się Walt Disney, który zamówił u Hewletta i Packarda 8 sztuk. Wykorzystał je do pomocy przy tworzeniu filmu Fantazja.

7 / 9

8. Samsung

Obraz

Ta koreańska firma rozpoczęła swoją działalność w 1938 r. zajmując się eksportem i sprzedażą warzyw, owoców, suszonych ryb i makaronu do Mandżurii i Pekinu. W 1953 r Samsung, oznaczający w języku koreańskim "trzy gwiazdki", był pierwszą koreańską firmą, która zajęła się przemysłem cukierniczym. Parę lat później sprzedawał również polisy ubezpieczeniowe i dopiero od 1969 roku można mówić o zaistnieniu znanej nam obecnie firmy Samsung.

8 / 9

9. IBM

Obraz

Początki tej firmy sięgają roku 1896, kiedy to powstała pod nazwą Tabulating Machine. Gdy w 1916 trafiła na giełdę, zmieniono nazwę na Computing Tabulating Recording Corporation by wreszcie, gdy Thomas J. Watson przejął nad nią kontrolę w 1917 r. przyjęła obecnie znaną nam nazwę IBM – International Business Machines.

9 / 9

10. LG

Obraz

Nikt nie pomyślałby nawet, że istnienie tej znanej firmy zapoczątkowała fuzja dwóch, bardzo różniących się od siebie spółek. Były nimi GoldStar, która zajmowała się sprzedażą lodówek, telewizorów i klimatyzatorów oraz firma Lucky, handlująca produktami chemicznymi. Ta druga wsławiła się w Korei dzięki swojemu "Lucky Cream", na którego opakowaniu widniała ówczesna gwiazda Hollywood Deanna Durbin.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (72)