Czego brakuje w MacBooku Air

Czego brakuje w MacBooku Air

Czego brakuje w MacBooku Air
Źródło zdjęć: © IDG
18.01.2008 12:30, aktualizacja: 18.01.2008 14:09

Nowy "supercienki" notebook Apple, zaprezentowany przez Steve'a Jobsa podczas tegorocznych targów Macworld Conference & Expo na pewno cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem dziennikarzy i użytkowników. Wysoko oceniano design i kompaktowe gabaryty maszyny, choć ogólnie można zgodzić się, że nie jest to rozwiązanie przełomowe, tym bardziej, że lista braków w MacBooku Air jest niemal tak samo długa, jak lista funkcji przezeń obsługiwanych.

Przypomnijmy - minimalistyczne wymiary komputera są faktycznie imponujące - jego wysokość, wynosi od 4 mm do 1,94 cm, długość - 32,5 cm, a szerokość - 22,7 cm. Waga maszyny nie przekracza 1,36 kg ( więcej informacji znajdziecie w tekście Macworld 2008: MacBook Air - najcieńszy notebook świata! - http://www.digit.pl/news/136720.html ). Jobs w trakcie wystąpienia na targach powiedział, że konkurencyjni producenci komputerów przenośnych musieli na etapie prac nad swoimi ultraprzenośnymi notebookami zrezygnować ze zbyt wielu funkcji. Chłodniejsza analiza konstrukcji MacBooka Air prowadzi jednak do wniosku, że on także został poważnie okrojony i nie mamy tu na myśli tylko braku napędu optycznego.

Maszyna wypada blado jeśli chodzi o liczbę posiadanych portów. Znaleźć wśród nich można tylko jeden port USB, natomiast ze złącza FireWire zrezygnowano całkowicie. Może to stanowić poważne utrudnienie dla użytkowników korzystających z urządzeń peryferyjnych obsługujących ten interfejs. Notebook nie posiada też łącza Ethernet. Apple oferuje zewnętrzny adapter umożliwiający podłączenie do Internetu przez kabel. Chociaż notebooki projektowane są z myślą o korzystaniu z nich w trakcie podróży, a producenci zapewniają im obsługę interfejsów bezprzewodowej komunikacji, to łącze ethernetowe w notebookach stało się już standardem i jego brak w MacBooku Air należy uznać jednak za wadę.

Obraz
© MacBook Air (fot. IDG)

Pojemność dysku twardego również może pozostawić nieco do życzenia i przeszkadzać zwłaszcza tym użytkownikom, którzy chcieliby na MacBooku Air korzystać z dwóch systemów operacyjnych, Mac OS X i Windows, bądź przechowywać dużo multimediów. HDD zastosowany w maszynie to 1,8-calowy dysk o pojemności 80 GB. Warto wspomnieć, że w iPodzie classic najnowszej generacji stosowany jest dysk o takich samych gabarytach, ale o pojemności 160 GB. MacBook Air dołącza do grona urządzeń Apple ( m.in. iPhone'a i iPodów ), w których zastosowano niewymienialny akumulator. 5-godzinna praca na akumulatorze to niezły wynik, jednak należy pamiętać o tym, iż z czasem baterie tracą swoją pierwotną żywotność i czas pracy staje się coraz krótszy.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)