Czarnobyl. Sarkofag elektrowni może się zawalić. Konieczna rozbiórka

Czarnobyl. Sarkofag elektrowni może się zawalić. Konieczna rozbiórka

Czarnobyl. Sarkofag elektrowni może się zawalić. Konieczna rozbiórka
Źródło zdjęć: © Getty Images
09.08.2019 09:32, aktualizacja: 09.08.2019 11:07

Czarnobylski sarkofag, który pomógł zatrzymać rozprzestrzeniające się promieniowanie, musi zostać zdemontowany. Jak informuje "Science Alert", symbol tragicznej katastrofy grozi zawaleniem.

Ukraińska firma, która zarządza wygaszoną elektrownią w Czarnobylu, SSE Chernobyl NPP, opublikowała internetowe oświadczenie, które informuje o przymusie rozbiórki.

Ekspertyza wykazała, że sarkofag jest obciążony bardzo wysokim ryzykiem zawalenia się. Firma twierdzi, że całą strukturę utrzymuje tylko grawitacja.

Rozbiórka

Zgodnie z założeniami sarkofag zostanie rozebrany do 2023 roku, a prace związane z tym będą bardzo skomplikowane. Żeby móc dokonać rozbiórki trzeba będzie najpierw wzmocnić sarkofag, tak żeby uniknąć nagłego zawalenia. Zdjęte części zostaną wyczyszczone i wysłane do recyklingu lub zniszczenia.

Po rozebraniu sarkofagu pracownicy rozpoczną zadanie usuwania radioaktywnych odpadów, które wciąż pozostają w reaktorze nr 4. Proces ten będzie polegał na odkurzaniu radioaktywnych cząstek i usuwaniu mieszaniny "lawy", która powstała podczas zrzucania piasku, ołowiu i boru do płonącego reaktora.

Sarkofag

Sarkofag elektrowni jądrowej w Czarnobylu jest betonową powłoką ochronna reaktora jądrowego nr 4. Został zbudowany po katastrofie z 1986 roku, aby zabezpieczać atmosferę przed promieniowaniem jonizującym.

Do jego budowy użyto 400 tysięcy metrów sześciennych betonu i ponad 7 tysięcy ton stali. Jednak została ona wykonana w pośpiechu. Gdy robotnicy starali się powstrzymać szkody, nie doznając obrażeń, nie uszczelnili połączeń budynku. Pozostawili także otwory w sufitach, które pozwoliły na wnikanie wody i osadzanie się korozji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (70)