Cyfrowa niedojrzałość nastolatków

Cyfrowa niedojrzałość nastolatków

Cyfrowa niedojrzałość nastolatków
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
15.11.2011 14:50

W dzisiejszym, rozwiniętym technologicznie świecie dzieci
i nastolatki spędzają w internecie więcej czasu niż kiedykolwiek. Aby lepiej zrozumieć, jak wpływa to na ich życie, firma AVG Technologies przygotowuje Cyfrowe Dzienniki, czyli serię badań dotyczących nawyków technologicznych w różnych grupach wiekowych.

Pojawiła się czwarta część raportu, zatytułowana Cyfrowa Dojrzałość, badającą internetową aktywność najmłodszych. Jak wynika z badań już 11-letnie dziecko korzysta z sieci w podobny sposób jak dorosły (pomijając zarządzanie portfelem akcji online czy wykonywanie przelewów). Nastolatki spędzają coraz więcej czasu w sieciach społecznościowych, intensywnie korzystając przy tym z urządzeń mobilnych, a także mocno angażując się w gry online.

W efekcie dzieci stawiane są w skomplikowanych sytuacjach społecznych i towarzyskich, które wymagają dorosłego rozumowania –. mimo, że nie są jeszcze na to gotowe.

„Dzieci zaczynają korzystać z internetu w bardzo młodym wieku, więc wiele z nich rozwinęło umiejętności techniczne spotykane zazwyczaj u dorosłych. Niestety, nie idzie to w parze z dojrzałością intelektualną i emocjonalną, wymaganą przy podejmowaniu ważnych i skomplikowanych decyzji w cyfrowym świecie”. - mówi JR Smith, dyrektor generalny firmy AVG Technologies. „Bardzo ważne jest, by rodzice rozumieli jaką rolę odgrywa technologia w życiu ich dzieci. Dzięki temu najmłodsi zyskają maksymalne bezpieczeństwo, a dorośli zachowają spokój ducha.”

*Kto wie najlepiej? *
Raport Cyfrowa Dojrzałość informuje, że tylko 8. rodziców uważa swoje dziecko w wieku 10-13 lat za lepiej zorientowane w sieci od nich. Ojcowie najczęściej twierdzą, że w kwestii internetu to oni są domowymi ekspertami – tylko 2% z nich przyznaje, że ich dzieci mogą wiedzieć więcej.

Według odpowiedzi rodziców, we wszystkich krajach objętych ankietą ponad połowa dzieci w wieku 10-1. lat posiada własny komputer (nie dotyczy Nowej Zelandii i Japonii). Oznacza to, że w większości przypadków korzystają one z internetu bez nadzoru osoby dorosłej.

*Wszystko jest społecznościowe *
Pomimo tego, że 92. ankietowanych rodziców uważa się za dojrzalszych użytkowników internetu niż ich pociechy, wciąż mamy się czym martwić. Zdumiewająca część z nich – bo aż 58% – przyznaje, że dziecko w wieku 10-13 lat ma dostęp do najpopularniejszych sieci społecznościowych, co jest bezpośrednim naruszeniem regulaminu serwisu Facebook, wymagającego przy rejestracji wieku minimum 13 lat.

Inne dane publikowane w najnowszej części raportu:

● 50. nastolatków w krajach anglojęzycznych (i 44% na całym świecie) korzysta z serwisów społecznościowych za pośrednictwem telefonów komórkowych.

● Według rodziców, tylko 1 nastolatek na 2. padł ofiarą cyber zastraszania. Liczba ta waha się od 3% we Francji aż do 9% w Australii i Stanach Zjednoczonych.

● Dwie trzecie rodziców twierdzi, że zna hasła swoich dzieci. W Stanach Zjednoczonych liczba ta sięga 78%.

● Średnio 6 na 1. rodziców przynajmniej raz sprawdziło, czym zajmuje się ich dziecko w internecie. Najczęściej interesują się tym mieszkańcy Stanów Zjednoczonych (72%) i Kanady (67%), a najrzadziej rodzice z Wielkiej Brytanii (58%).

● Nastolatki z Włoch (90%), Czech (86%) i Wielkiej Brytanii (83%) wysyłają najwięcej wiadomości SMS, podczas gdy we Francji (61%) i Australii (62%) usługa ta jest znacznie mniej popularna.

● 58. dzieci w wieku 10-13 zamieszkujących Wielką Brytanię korzysta z komputera najczęściej we własnym domu. Liczba ta sięga 81% w Niemczech, 69% we Francji, 49% we Włoszech, 41% w USA, 36% w Australii i 11% w Czechach.

● Nastolatki z Wielkiej Brytanii (36%) o wiele częściej korzystają ze smartfonów niż ich rówieśnicy z USA (28%) czy Francji (16%).

● Dzieci we Włoszech (76%) i Hiszpanii (72%) najczęściej posiadają własny komputer. Liczba ta jest najmniejsza w Nowej Zelandii (40%) i Kanadzie (53%).

„Dorośli często niedoceniają znaczenia codziennej bezpośredniej komunikacji z innymi ludźmi” dodaje Smith. „I nawet oni sami w swoim życiu towarzyskim nie zawsze radzą sobie poprawnie ze wszystkimi skomplikowanymi kwestiami. Raport Cyfrowa Dojrzałość przede wszystkim nakłania rodziców do pomagania swoim dzieciom, tak by mogły one korzystać z sieci społecznościowych w poczuciu bezpieczeństwa i nie bały się głośno mówić o spotykanych tam problemach i zagrożeniach.”

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)