Cyfrowa muzyka coraz bardziej wypiera płyty CD

Cyfrowa muzyka coraz bardziej wypiera płyty CD

Cyfrowa muzyka coraz bardziej wypiera płyty CD
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
19.12.2008 20:02, aktualizacja: 22.12.2008 08:50

Grupa NPD, zajmująca się m.in. analizą rynku muzycznego, poinformowała, że internauci coraz chętniej kupują muzykę w wersji elektronicznej, rezygnując z tej zapisanej np. na płytach CD. Trzeci kwartał mijającego roku był kolejnym, w którym sprzedaż muzyki w formie elektronicznej wyraźnie wzrosła, odbierając tym samym udział tej zapisanej na nośnikach.

W okresie tym ilość legalnie pobranej muzyki wzrosła o 29% procent w porównaniu do tego samego okresu sprzed roku. Główny wpływ miały na to serwisy typu iTunes czy Amazon Mp3, które pozyskały ponad 2,8 miliona nowych użytkowników. Stanowili oni ponad 15% wszystkich osób pobierających legalną muzykę w sieci. Dane te pokrywają się z informacjami podanymi niedawno przez dwie duże wytwórnie muzyczne, Warner Music oraz Universal Music, które zanotowały bardzo duży wzrost sprzedaży muzyki w formie cyfrowej.

Mimo tak optymistycznych wyników jeśli chodzi o dystrybucję legalnej muzyki NPD poinformowało, że zwiększyła się liczba utworów pobieranych poprzez serwisy typu p2p. W trzecim kwartale b.r. odnotowano jej wzrost o 23%. Główną grupą wiekową dzielącą się muzyką w ten sposób była młodzież w wieku od 13 do 17 lat, która stanowiła 46% wszystkich osób.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)