CorelDRAW Graphics Suite X5 - nowa wersja edytora grafiki wektorowej

CorelDRAW X5 to najnowsza wersja znanego edytora grafiki wektorowej CorelDRAW. Program ten jest tak znany, jak przeznaczony do grafiki rastrowej Photoshop.

CorelDRAW Graphics Suite X5 - nowa wersja edytora grafiki wektorowej

20.04.2010 | aktual.: 21.04.2010 09:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Corel DRAW to dla większości użytkowników kultowy program do obróbki grafiki wektorowej. Wchodzi w skład pakietu CorelDRAW Graphics Suite X5. który pojawił się właśnie na rynku. Dzięki nowym mechanizmom obsługi wielu rdzeni procesorów działa efektywniej od swoich poprzedników.
W X5 rozbudowane zostały narzędzia do nauki dla początkujących, dodano przewodniki i porady ekspertów. Obszerniejsza jest teraz baza czcionek, szablonów i dodatków. Do wykorzystania są profesjonalnej jakości kliparty i zdjęcia. Nad wszystkimi materiałami graficznymi pozwala zapanować nowy menadżer treści.

Obraz
© (fot. IDG)

Corel X5 rozpoznaje ponad 10. różnych formatów plików i ma więcej możliwości eksportu i zapisu gotowych prac. Specjalny mechanizm pozwala porównać różne formaty zapisu i dobrać takie ustawienia, by uzyskać najlepszą jakość. Corel potrafi też odczytać dokumenty zapisane w programach Adobe Photoshop i Indesign. Optymalizuje animacje i grafiki przeznaczone na strony WWW.
Najważniejszą zmianą w nowej wersji edytora jest wprowadzenie obsługi przemysłowych standardów zarządzania kolorami. Można teraz skorzystać z trybu RGB, CMYK i profili ICC. Usprawnienia pojawiły się także w interfejsie. Narzędzia są bardziej precyzyjne, łatwiej tworzyć za ich pomocą gradienty kolorów i przezroczystości. Nowe opcje dodano do funkcji rysujących krzywe.

Pełna wersja CorelDRAW Graphics Suite X5 to kosztuje 47. funtów. To jednak i tak mniej niż konkurencyjny zestaw Adobe. W skład Graphics Suite wchodzą jeszcze na przykład PHOTO-PAINT X5, CAPTURE X5 i Corel CONNECT.
Nowy Corel DRAW oferuje niewiele przełomowych funkcji. Jeżeli nie zależy ci na obsłudze przemysłowych standardów zarządzania kolorami możesz pozostać przy poprzedniej wersji.

Źródło artykułu:idg.pl
Komentarze (1)