Coraz częściej dzieci wysyłają sobie sprośne wiadomości

Coraz częściej dzieci wysyłają sobie sprośne wiadomości

Coraz częściej dzieci wysyłają sobie sprośne wiadomości
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
09.07.2012 12:30, aktualizacja: 09.07.2012 13:32

Rodzice wkrótce wyślą lub już wysłali swoje dorastające pociechy na kolonie i letnie obozy. Wiele z nich zabierze na wakacje swoje smartfony, za pomocą których będą w stałym kontakcie z rodzicami... i nie tylko z nimi. Przed wyjazdem warto przestrzec dziecko przed niebezpieczeństwami, na jakie może natknąć się podczas letniego wypoczynku – nie sposób pominąć wtedy informacji o sekstingu.

Seksting polega na dzieleniu się zdjęciami lub filmami o charakterze erotycznym z innymi osobami, najczęściej za pośrednictwem Internetu lub smartfonów. Zwykle przesyłane zdjęcia przedstawiają właściciela telefonu lub komputera. O rosnącej wśród polskich nastolatków modzie na seksting donosiły jakiś czas temu krajowe media. Według ekspertów z firmy ESET lato może sprzyjać nasileniu się tego typu zachowań wśród młodych ludzi. Opinię tę podziela Aneta Stremska, doktor socjologii Uniwersytetu Śląskiego i trener katowickiego ośrodka szkoleniowego ACS DAGMA.

- _ W ciągu ostatnich lat, wraz ze zmianami obyczajowości, nastąpił wzrost ekshibicjonizmu emocjonalnego i fizycznego, a lansowany przez media erotyzm obniżył próg wrażliwości młodych ludzi na to co intymne. Przeniesienie zachowań seksualnych do rzeczywistości wirtualnej może, z jednej strony, rozbudzać fantazję i prowokować bezpośrednie kontakty, ale z drugiej strony – może przed nimi chronić, a zatem przed niechcianą ciążą i przed zakażeniem. Realne zagrożenie widzę w anonimowości, jaką daje internet, co może zachęcać dorosłych o patologicznych skłonnościach seksualnych _ –. mówi dr Aneta Stremska.

Wielu nastolatków nie wie lub nie rozumie na jakie niebezpieczeństwa naraża je seksting. Eksperci z firmy ESET wymieniają tylko kilka z nich:
1. Raz wrzucone do sieci materiały mogą pozostać tam na zawsze.
2. Nigdy nie można mieć pewności, że nagie zdjęcie przesłane MMS-em do sympatii, nie wycieknie do sieci, gdy relacje z bliską osobą zostaną zerwane.
3. Kradzież telefonu, w pamięci którego zapisano kontrowersyjne treści, może w najlepszym razie skończyć się wstydem przy odbieraniu zguby. W najgorszym wypadku erotyczne zdjęcia lub filmy mogą posłużyć do szantażu.
4. Pomyłka w wybieraniu numeru, podczas nadawania wiadomości, może sprawić, że materiał o niecenzuralnej treści trafi do niewłaściwej osoby, np. do kogoś z rodziny.

Jak uchronić swoje dziecko przed sekstingiem?

Eksperci twierdzą, że nic nie zastąpi szczerej i spokojnej rozmowy z pociechą, podczas której jasno przedstawione zostaną wszelkie niebezpieczeństwa związane z wakacjami i z posiadaniem telefonu.

- _ Najważniejsze to uświadomić młodym ludziom konsekwencje udziału w zabawach z wykorzystaniem swojego wizerunku, nie tylko tego erotycznego, ale w ogóle. Warto również uświadomić dziecku, że nie ma ono kontroli nad losami wysłanej korespondencji. Co do samych treści sekstingu, to oczywiście, należy rozmawiać z dziećmi o ich seksualności, ale tu mamy do wykonania znacznie trudniejsze zadanie, bo trzeba by było zacząć od edukowania rodziców _ –. tłumaczy dr Aneta Stremska.

Rodzice często mylnie zakładają, że ten problem nie dotyczy ich dzieci. Zjawisko staje się coraz bardziej powszechne i już można założyć, że każdy młody uczeń miał z nim do czynienia przynajmniej w swoim otoczeniu. Czy was lub waszych znajomych również spotkały przykre konsekwencje związane z tym procederem?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)