Constant Phoenix nad Bałtykiem. Amerykański samolot wykonał tajemniczą misję
Samolot WC-135W Constant Phoenix Sił Powietrznych USA odbył tajemniczą misję nad Morzem Bałtyckim. Maszyna najprawdopodobniej pobierała próbki powietrza w celu monitorowania skoków poziomu promieniowania w atmosferze i ewentualnego wykrycia testów broni jądrowej czy wypadków atomowych.
06.08.2021 09:46
Jak donosi The Drive, w czwartek, 5 sierpnia samolot Constant Phoenix pojawił się nad Morzem Bałtyckim. Wcześniej samolot przeleciał nad Holandią, Niemcami oraz Polską. W drodze powrotnej pokonał taką samą trasę. Dane ADS-B Exchange, która pozwalają śledzić loty, wskazują, że samolot WC-135W, o numerze seryjnym 61-2667, wykonał lot, używając znaku wywoławczego Jake 21, z RAF Mildenhall w Wielkiej Brytanii. Do brytyjskiej bazy przybył 31 lipca br. z bazy Offutt Air Force Base w Nebrasce.
Wyjątkowy samolot pojawił się nad Bałtykiem
Ze wspomnianych danych wynika również, że część podróży, która odbyła się nad wodami Morza Bałtyckiego, była realizowana na stosunkowo niskich wysokościach około 1500 – 1800 metrów. Nie jest do końca jasne, jaki był główny cel misji wykonywanej przez WC-135W Constant Phoenix nad Bałtykiem.
Wyjątkowa maszyna (Siły Powietrzne USA posiadają obecnie tylko jeden samolot tego typu) jest zazwyczaj używana do zbierania próbek powietrza w celu monitorowania skoków poziomu promieniowania w atmosferze, ale może być również wykorzystywana po testach broni jądrowej i wypadkach atomowych, aby pomóc zebrać więcej informacji o tych zdarzeniach i śledzić potencjalne rozprzestrzenianie się niebezpiecznego materiału radioaktywnego. Dzięki niej Amerykanie mogą sprawdzać, czy strony traktatu o częściowym zakazie prób jądrowych z 1963 r. nadal przestrzegają jego zapisów.
Constant Phoenix jest wyposażony w sprzęt do zbierania danych atmosferycznych, który pozwala załodze wykrywać "chmury" radioaktywnych odpadów w czasie rzeczywistym. Na jego pokładzie mieszczą się 33 osoby, ale podczas misji specjalnych załoga jest ograniczona do pilotów, nawigatorów i operatorów sprzętu specjalnego, aby zmniejszyć ryzyko narażenia na szkodliwe promieniowanie wśród personelu wojskowego.