Computex 2010: VIA i tanie tablety z Androidem

Już przed rokiem spółka WonderMedia, która należy do tajwańskiego koncernu VIA Technologies, zapowiedziała układ typu SoC (System on Chip) o nazwie Prizm (alias WM8510 lub VT8500) z rdzeniami ARM. Poza cyfrowymi ramkami na zdjęcia czy przenośnymi odtwarzaczami multimediów miał on być montowany również w tabletach i netbookach – takie produkty VIA prezentuje właśnie na targach komputerowych Computex w Tajpej.

Computex 2010: VIA i tanie tablety z Androidem
Źródło zdjęć: © Eken

Są wśród nich urządzenia za około10. dolarów, takie jak choćby ważący 350 gramów i wykorzystujący Androida 1.6 tablet M001 chińskiej firmy Eken. Ma on 7-calowy ekran dotykowy o rozdzielczości 800x480 pikseli. Według danych producenta jest wyposażony w taktowany zegarem 533 MHz układ WM8505, jak również 128 MB pamięci DRAM oraz 2 GB pamięci NAND flash. W modelu M003 Eken stosuje ekran dotykowy o przekątnej 8 cali i rozdzielczości 800x600 pikseli. Poza tym VIA/WonderMedia wymienia jeszcze produkty firmy ShenZhen G-Link Digital Technology, na przykład tablet A8 (T800). G-Link produkuje też mininotebook MA200, którego procesor WM8505 osiąga zaledwie 300 MHz.

Obraz
© Eken M001. Za około 100 dolarów otrzymujemy tablet z procesorem ARM 600 MHz, systemem Android 1.6 i 7-calowym ekranem dotykowym (fot. VIA Technologies)

Obie firmy oferują wspomniane produkty w wariantach z systemem Android lub Windows CE. Okazuje się jednak, że w przypadku Androida instalowana jest starsza wersja 1.6. Istnieje prawdopodobieństwo, że tego rodzaju urządzenia – podobnie jak oparty na układzie ARM netbook HP Compaq AirLife 100 z Androidem 1.6 – będą pozbawione dostępu do serwisu Android Market. Jeśli zatem poszczególni dostawcy nie przygotują do pobrania własnych aplikacji, dodatkowe programy trzeba będzie instalować we własnym zakresie.

Również wydajność tych urządzeń pozwala zaspokoić tylko podstawowe wymagania użytkowników. Rdzeń ARM układu WonderMedia Prizm nie obsługuje bowiem zestawu instrukcji ARMv7 stosowanych obecnie w smartfonach i iPadzie rdzeni Cortex, lecz jedynie ARMv5. Koncepcja procesora ARM926EJ-S ma ponad dziesięć lat i przy identycznej częstotliwości taktowania odznacza się dużo słabszą wydajnością niż Cortex A8. Przykładowo mininetbook Allfine PC703 z Windows CE 5.0, w którym montowany jest układ ARM926EJ-S o częstotliwości taktowania wynoszącej zaledwie 266 MHz, potrzebuje aż 13 sekund na wyświetlenie pliku graficznego o rozmiarze 2,6 MB.

Obraz
© Tablet Eken M00. wyglądem przypomina cyfrową ramkę na zdjęcia i biorąc pod uwagę jego cenę, może być śmiało w tej roli używany (fot. VIA Technologies)

Z uwagi na słabą wydajność, przestarzały system operacyjny i wąski wybór oprogramowania tanie tablety wydają się mało atrakcyjne. Nawet ich czasy pracy na baterii pozostawiają wiele do życzenia; w opublikowanej w formacie Word specyfikacji modelu Eken M001 z akumulatorem o pojemności 1600 mAh producent podaje czas 2,5 godziny.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

tabletandroidwiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)