Computex 2009 pod znakiem netbooków

Computex 2009 pod znakiem netbooków

Computex 2009 pod znakiem netbooków
Źródło zdjęć: © IDG.pl
01.06.2009 12:00, aktualizacja: 01.06.2009 13:24

Tajwańskie targi komputerowe oficjalnie rozpoczynają się 2 czerwca, ale już dziś widać, że będzie to impreza upływająca pod znakiem komputerów przenośnych. Co najmniej pięciu producentów pokaże netbooki wyposażone w procesory Arm, zaprezentowane zostaną też modele z Windows 7.

Obraz
© (fot. IDG.pl)

Modele z układami Arm pokażą na Computeksie firmy Wistron, Pegatron (podwykonawcy współpracujący odpowiednio z Acerem i Asustekiem), Foxconn, Inventec oraz Quanta Computer.

Układy Arm to procesory najpowszechniej stosowane w urządzeniach przenośnych, takich jak smartfony. Ich silna rynkowa pozycja sprawiła, że firma Google opracowała swój system operacyjny Android tak, by mógł współpracować z tą architekturą. Z kolei idea używania Androida jako systemu operacyjnego dla netbooków skłania producentów komputerów do konstruowania maszyn wykorzystujących właśnie procesory Arm.

Siła układów tkwi w ich niskim zapotrzebowaniu na energię - akumulator w telefonie czy smartfonie ładowany jest co kilka dni. Firma Arm oraz jej handlowi partnerzy mają nadzieję, że ideę rzadkiego ładowania uda się przenieść do segmentu netbooków, a może nawet i większych komputerów przenośnych.

Modele pracujące w oparciu o architekturę Arm mają pracować przez 9 - 1. godzin bez konieczności doładowania akumulatora (tak przynajmniej szacują przedstawiciele producenta) - dotyczy to normalnych ustawień, a nie np. trybu oszczędności energii. Obecnie dostępne na rynku netbooki mogą pracować przez 6, a nawet przez 8 godzin (jeśli na ich wyposażeniu znajduje się 6-komorowy akumulator i przy zmniejszonej jasności podświetlenia matrycy).
Prezes Arm, Warren East, przekonuje: "Stwierdziliśmy, że użytkownicy korzystają z niewielkiej ilości mocy obliczeniowej komputera, jaką dysponują. Wierzymy, że maszyny z układami Arm spełnią potrzeby połowy użytkowników netbooków".

Smartbook - następca netbooka?

Wspomniany już Qualcomm zaprezentował wersję netbooka Asus Eee PC działającą pod kontrolą Androida. Komputer dysponuje 10-calowym ekranem i kamerą internetową, pracuje w oparciu o platformę Snapdragon (procesor Arm 1 GHz, modem 3G i pamięć grafiki 3D), a wytwórca nazywa go "smartbookiem". Gabaryty maszyny są nieco mniejsze niż obecnie oferowanych przenośnych Eee PC - jest to wynikiem braku radiatora i wiatraczka chłodzącego procesor.
więcej w serwisie IDG.pl »

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)