Computex 2009: Intel pracuje nad wydłużeniem do 24 godzin czasu pracy netbooków na baterii
Mooly Eden, dyrektor działu Intel Mobile Platforms poinformował na targach Computex 2009, że jednym z najważniejszych celów jaki przyświeca jego firmie podczas tworzenia platformy Atom, jest wydłużenie czasu pracy netbooków na baterii nawet do 24 godzin.
"_ Zamierzamy osiągnąć większą integrację oraz zredukować zużycie energii, aby budować mniejsze, lżejsze systemy oraz wydłużyć ich czas pracy na baterii " - powiedział w wywiadzie udzielonym podczas targów Computex 2009 Mooly Eden, dyrektor działu Intel Mobile Platforms. " Naszym celem jest stworzenie takiego produktu, który będzie mógł pracować bez podłączenia do gniazdka cały dzień _".
Oczywiście osiągnięcie tego celu będzie bardzo ciężkie. Większość obecnie sprzedawanych laptopów pracuje na standardowym trzykomorowym akumulatorze od 2,5 do 5 godzin. Podwojenie tego czasu wiąże się z zastosowaniem pojemniejszego, sześciokomorowego zasilania, które jednakże ma również swoje minusy - zwiększa wymiary oraz wagę komputera przenośnego, czyli pogarsza ogromnie istotne parametry dla tego rodzaju sprzętu. Idealnym rozwiązaniem byłoby w tym przypadku, gdyby pojawiły się na rynku ogniwa cechujące się znacznie większą gęstością energii (ilość przechowywanej energii na jednostkę masy). Niestety prawdopodobnie nie nastąpi to szybko.
Wydłużenie czasu pracy na baterii może być również zrealizowane poprzez redukcję komponentów, z których składa się komputer. Idealnym przykładem takiego rozwiązania jest nowa platforma Intela - Pine Trail. W jej przypadku chipset (zawierający kontrolery pamięci i grafiki) został bowiem zintegrowany z procesorem Atom w jednym układzie. Dzięki temu, poza mniejszym zużyciem energii, powinna się poprawić wydajność systemu a także zwiększyć możliwość projektowania sprzętu o mniejszych wymiarach.
Kolejnym interesującym rozwiązaniem są ogniwa paliwowe DMFC (Direct Methanol Fuel Cell). Wytwarzają one energię elektryczną w wyniku reakcji zachodzącej między metanolem, wodą i powietrzem. Produktami ubocznymi powstającymi w takiej reakcji jest niewielka ilość pary wodnej oraz dwutlenku węgla, dlatego ogniwa DMFC są postrzegane jako ekologiczny produkt (szczególnie w porównaniu z tradycyjnymi bateriami). Zaletą ogniw jest też to, że można je w ciągu kilku sekund zregenerować, instalując nowy pojemnik z metanolem. Niestety, nawet jeżeli producenci wkrótce zaczęliby je stosować w swoich produktach, z pewnością barierą nie do przejścia dla netbooków byłaby ich cena.
Pomimo opisanych trudności Mooly Eden jest pewny swego. Według niego nie należy się pytać czy możliwe jest stworzenie netbooków (a także notebooków) pracujących dzień na baterii, lecz kiedy to nastąpi.