Co zrobić jeśli pralka brudzi ubranie?
Wyciągając ubrania z pralki spodziewamy się, że będą czyste i pachnące. Niestety czasem bywa tak, że po praniu ubrania są jeszcze bardziej brudne niż przed jego wykonaniem. Na ulubionych bluzkach pojawiają się smugi, plamy, a zapach okazuje się bardzo nieprzyjemny. Jak sobie radzić w takich sytuacjach? Co zrobić, aby pralka już więcej nie brudziła ubrań.
Przyczyny brudzenia prania
Przede wszystkim nie musimy od razu wzywać fachowca, a tym bardziej kupować nowej pralki. Warto poświęcić trochę czasu na regularne serwisowanie sprzętu własnymi siłami, jeszcze zanim pojawią się problemy z dziwnymi plamami powstającymi po praniu.
Niestety przebarwienia, które powstają w trakcie prania są zazwyczaj winą naszych zaniedbań. Niezależnie od rodzaju pralek, urządzenia mają tendencję do kumulowania się brudu za gumowym "fartuchem". Zgromadzone tam zanieczyszczenia są pożywką dla bakterii. Dlatego profilaktycznie, raz na jakiś czas, powinniśmy porządnie przetrzeć kołnierz.
Tego typu plamy mogą być również wywołane przez dodanie zbyt dużej ilości proszku do prania. Pamiętajmy, że użycie większej ilości detergentu wcale nie oznacza, że pranie będzie lepiej wyprane. Pralka ma ograniczone możliwości i woda może nie wypłukać z komory całego proszku. Z czasem warstwa niewykorzystanego proszku w dozowniku zamieni się w klejącą, żółtą papkę, która w końcu może zacząć brudzić ubrania. Poza tym zwróćmy uwagę na ilość wkładanych do bębna rzeczy. Jeśli będzie ich zbyt dużo, pralka może nie dać sobie rady z upraniem brudnych ubrań.
Inną przyczyną zabrudzeń może być brud zgromadzony w dozowniku do proszku do prania. Pamiętajmy, że jeśli nie będziemy go regularnie czyścić, to resztki detergentu mogą w nim nawet zgnić. Zdarza się również tak, że może to być wina kamienia lub innych zanieczyszczeń, które znajdują się bezpośrednio w bębnie pralki.
Co robić, gdy pralka brudzi pranie?
Po pierwsze nastaw pranie bez ubrań i pozwól się wodzie poobijać o bęben bez przeszkód. Wsyp do dozownika całe opakowanie sody oczyszczonej i kwasku cytrynowego. Temperatura takiego prania powinna wynosić 90 stopni. Niektóre modele pralek posiadają opcję samoczyszczenia, z której oczywiście warto jest skorzystać. "Puste" pranie powinniśmy wykonywać regularnie co jakiś czas, dzięki temu zapobiegniemy brzydkiemu zapachowi i brudzeniu. Ewentualnie zamiast sody oczyszczonej i kwasku cytrynowego możemy użyć trzech łyżek octu, które wlewamy do pojemnika na proszek i nastawiamy pranie "na pusto" w wysokiej temperaturze.
Zawsze możemy też wybrać takie tkaniny, które wolno prać w bardzo wysokich temperaturach np. ręczniki, prześcieradła. Nastawiamy pralkę na tryb gotowania i pierzemy je jak zawsze.
Niestety, jeśli na naszych ubraniach pojawiły się plamy ze smaru, to jest to niestety znak, że zużyły się uszczelki przy łożyskach osi bębna. Najczęściej do takiej awarii bębna dochodzi, wtedy, gdy woda dostanie się do łożysk. W tym przypadku nie pozostaje nam nic innego jak wymienić samemu uszczelki lub wezwać profesjonalistę.
Jak zapobiegać brudzeniu ubrań przez pralkę?
Przede wszystkim dodawaj tyle proszku do prania, ile trzeba. Jeśli dodasz go zbyt dużo, detergent nie rozpuści się w wodzie i zacznie brudzić ubrania. Poza tym zwróć uwagę na to, aby po każdym użyciu pralki, drzwiczki pozostały otwarte przez jakiś czas, aż do momentu, kiedy wnętrze urządzenia wyschnie.
Pamiętajmy także, aby raz w miesiącu wykonywać pranie "na pusto" z dodatkiem sody, kwasku cytrynowego lub octu. Stosując się do tych zasad możemy mieć pewność, że problem ten już więcej nie powróci.
Zobacz także pralki dzięki którym obniżysz swoje rachunki za prąd i wodę
_ Źródło: polki / swiat-zdrowia / WP _