Co w końcu z obowiązkową wymianą dowodów na chipowe?

Co w końcu z obowiązkową wymianą dowodów na chipowe?

Co w końcu z obowiązkową wymianą dowodów na chipowe?
30.12.2008 14:09, aktualizacja: 31.12.2008 08:06

Od 2011 roku nasze plastikowe dowody osobiste będą zastępowane przez elektroniczne z chipem, który będzie służył jako nasz bezpłatny podpis cyfrowy – czytamy w Rzeczpospolitej.

Dzięki temu Polacy wreszcie uzyskają powszechny dostęp do podpisu elektronicznego, a co za tym idzie, załatwić wiele spraw urzędowych przez Internet.

Elektroniczny dowód niewiele będzie się różnił od obecnego wzoru dowodu używanego przez Polaków. Zostanie on jednak pozbawiony informacji o miejscu naszego zamieszkania. Ministerstwo zapewnia także, że w mikroprocesorze nie będą zapisywane dane wrażliwe jak np. stan naszego zdrowia, czy pobierane zasiłki z pomocy społecznej.

Nowy dowód osobisty ma stać się także elektronicznym kluczem, za pośrednictwem którego będziemy mogli uzyskać w określonych sytuacjach dostęp do informacji zapisanych w bazach danych, np. naszej historii choroby u lekarza. Nowy dokument ma być tez pozbawiony danych biometrycznych jak np. odcisk palca, choć MSWiA zastrzega, że to się może zmienić.

Wymiana zacznie się od początku 2011, kiedy to pierwsze plastikowe dowody używane obecnie stracą swoją ważność - podaje Rzeczpospolita.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)