Co trzecia egzoplaneta jest pełna wody. Niesamowite wyniki badań naukowców z Harvardu

Co trzecia egzoplaneta jest pełna wody. Niesamowite wyniki badań naukowców z Harvardu

Co trzecia egzoplaneta jest pełna wody. Niesamowite wyniki badań naukowców z Harvardu
Źródło zdjęć: © NASA
Arkadiusz Stando
20.08.2018 14:07, aktualizacja: 26.02.2019 13:18

Ostatnie badania wykazały, że woda prawdopodobnie stanowi istotny składnik egzoplanet większych od dwóch do czterech razy większych od Ziemi. To kluczowa informacja dla szukania życia w naszej galaktyce. Wyniki przedstawiono na Konferencji Goldschmidta w Bostonie.

Naukowcy przeanalizowali dane zebrane za pomocą Kosmicznego Teleskopu Kepler oraz satelity Gaia. Masa wielu ze znanych egzoplanet może składać się nawet w 50 proc. z wody. To znacznie więcej nawet niż w przypadku Ziemi. "Bardzo zaskoczył nas fakt istnienia tak wielu wodnych światów" - mówi dr Li Zeng z Uniwersytetu Harvarda.

Naukowcy pod kierownictwem Li Zenga z Uniwersytetu Harvarda sprawdzili relację między masą a promieniem planety. Wedle ich analizy, wskazano, że wiele spośród 4 tysięcy odkrytych do tej pory egzoplanet dzieli się na dwie kategorie. Mają około 1,5 lub 2,5 promienia Ziemi.

Te mniejsze z nich są prawdopodobnie skalistymi planetami z typową masą około 5 razy większą od ziemskiej. Natomiast egzoplanety o promieniu 2,5 razy większym od ziemskiego są potencjalnie wodnymi światami.

Owszem, to woda "ale nie taka jaką powszechnie znajdujemy na Ziemi" mówi Li Zeng. Temperatura na powierzchni tych planet może osiągać nawet 200-500 stopni Celsjusza. Prawdopodobnie prawdziwa powierzchnia planet jest ukryta głęboko pod gęstą od gorącej pary wodnej atmosferą.

Według danych, około 35 proc. egzoplanet większych od Ziemi wydaje się być bogatymi w wodę. Wkrótce pewnie odkryjemy ich znacznie więcej, dzięki wykorzystaniu najnowszego teleskopu TESS. Jego głównym celem jest poszukiwanie egzoplanet.

Źródło: Goldschmidt Conference / PAP

Myślisz, żeby stary telefon lub laptop wymienić na nowy? Skorzystaj z okazji na stronie RTVEUROAGD wyprzedaże.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (83)