Co to jest NFC i jak z niego korzystać? Wyjaśniamy

Co to jest NFC i jak z niego korzystać? Wyjaśniamy
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

08.11.2016 15:00, aktual.: 05.02.2020 14:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeszcze kilka lat temu skrót "NFC" dla większości z nas był tak samo tajemniczy, jak zagadnienia mechaniki kwantowej. Dzisiaj jednak sytuacja mocno się zmieniła, a łącznością NFC dysponuje praktycznie każdy telefon. Poniżej postaramy się wyjaśnić czym jest standard NFC, skąd się wziął i jak można z niego można korzystać.

Co to jest NFC?

NFC czyli Near Field Communication to w dosłownym tłumaczeniu z angielskiego - komunikacja bliskiego pola. Symbol NFC jest oznaczeniem komunikacji radiowej o wysokiej częstotliwości, która pozwala na wymianę danych pomiędzy urządzeniami elektronicznymi na niewielką odległość, maksymalnie do 20 cm. W praktyce NFC pozwala na łatwe i bezprzewodowe wysyłanie danych między dwoma urządzeniami, np. między dwoma smartfonami, albo między smartfonem a głośnikiem.

Co to jest NFC w telefonach?

NFC w telefonach umożliwia prostą komunikację pomiędzy dwoma smartfonami lub pomiędzy smartfonem a innymi urządzeniami, które obsługują technologię NFC. Najczęściej dzięki NFC w telefonie możemy ładować bezprzewodowo smartfon, płacić zbliżeniowo lub połączyć smartfon z innymi urządzeniami, np. przenośnym głośnikiem, który również wykorzystuje technologię NFC.

NFC - do czego się je wykorzystuje?

Właściwie każdy smartfon z Androidem wyposażony jest w moduł NFC. Nie mają go za to żadne iPhone'y. NFC w telefonach to kopania zastosowań. Przez zbliżenie do siebie dwóch smartfonów możemy:

  • Wysłać zdjęcie - wystarczy zbliżyć smartfony do siebie, a zdjęcie się przesyła. Nie trzeba uruchamiać do tego żadnej aplikacji - ani maila, ani komunikatora.
  • Udostępnić kontakt - działa to tak samo jak wysyłanie zdjęć.
  • Przenieść dane ze starego urządzenia na nowe - kupujecie nowy smartfon. Cieszycie się nową zabawką, ale pozostaje jeszcze przeniesienie kontaktów, SMS-ów, zdjęć czy aplikacji z telefonu na telefon. Tu też może pomóc NFC.
  • Przesyłanie muzyki - do tego niezbędny jest głośnik z NFC. Ale zamiast łączyć się z nim przez Bluetooth, można to zrobić zwyczajnie przytykając smartfon do obudowy głośnika.
  • Płacić telefonem - to coraz popularniejszy sposób płatności, bo nie trzeba nosić ze sobą portfela, szukać w nim drobnych czy karty płatniczej. Wystarczy przyłożyć smartfon do terminala i... gotowe.

Jak działa NFC?

Kiedy chip NFC i jego antena znajdą się w zasięgu pola magnetycznego, dzięki efektowi indukcji elektromagnetycznej, generowana jest energia elektryczna. Sygnał przepływa między dwiema antenami – w telefonie i w urządzeniu docelowym. Tak tworzy się łącze pozwalające na komunikację między sprzętami za pomocą fal radiowych krótkiego zasięgu.

Historia NFC

Pierwsze próby z tą niemłodą już technologią rozpoczęto jeszcze na początku lat 80. ubiegłego stulecia. Dokładniej w 1983 r. złożono pierwszy patent związaniu z technologią RFID (ang. Radio-frequency identification), z której NFC czerpie pełnymi garściami. Jednak dopiero 21 lat później trzy firmy zajmujące się sprzętem GSM – Nokia, Philips i Sony – przystąpiły do NFC Forum (organizacja non-profit zrzeszająca producentów elektroniki, powstała w celu rozwoju technologii NFC), co można rozpatrywać, jako początek poważnego traktowania tej technologii przez biznes.

Trzeba było kolejnych lat, by dopiero w 2009 r. zostały opracowane kolejne elementy układanki, która pozwoliła nam na wygodne korzystanie z NFC. Właśnie dopiero siedem lat temu zaczęły działać pierwsze standardy przesyłania zarówno kontaktów czy adresów URL. W tym samym czasie stworzono również sposób na inicjalizację nadajnika Bluetooth. Dzięki temu nie trzeba korzystać z niezbyt wygodnego parowania urządzeń. Zamiast tego wystarczy zbliżyć do siebie czytnik (smartfon) z kartą NFC (głośnik bezprzewodowy) by nawiązać między nimi łączność Bluetooth.

Jednak łączność NFC to nie tylko komunikacja między telefonami oraz innymi urządzeniami, w tym innymi smartfonami. Posiadając standard łączności zbliżeniowej możemy za pośrednictwem takich usług jak MyWallet czy ApplePay dokonywać płatności, bez konieczności posiadania przy sobie pieniędzy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)