Co musisz wiedzieć o rejestracji karty SIM?

Co musisz wiedzieć o rejestracji karty SIM?16.08.2016 16:31
Co musisz wiedzieć o rejestracji karty SIM?
Źródło zdjęć: © Simon Yeo / CC

Rejestracja karty SIM jest obowiązkowa dla wszystkich posiadaczy telefonów na kartę. Chociaż na jej przeprowadzenie masz jeszcze kilka miesięcy, warto zrobić to jak najszybciej. Jakich formalności musisz dopełnić, żeby nie stracić numeru?

Co musisz wiedzieć o rejestracji przedpłatowej karty SIM?

Obowiązek rejestracji nowo zakupionej karty pojawił się 2. lipca tego roku, jako konsekwencja wprowadzenia ustawy antyterrorystycznej. Dotyczy nie tylko osób, które dopiero kupują nowy starter, ale także obecnych posiadaczy telefonów na kartę. Rejestracja odbywa się bardzo szybko i polega na przypisaniu danych właściciela do konkretnego numeru. Co to oznacza w praktyce?

Do tej pory wystarczyło kupić nowy numer w jakiejkolwiek sieci i już po chwili można było korzystać z niego. Obecnie, żeby aktywować kartę pre-paid, trzeba podać swoje dane, które będą przechowywane przez operatora. Co za tym idzie, numery telefonów nie będą już anonimowe. Karty, które będą niezarejestrowane do 1 lutego 2017 roku, zostaną zablokowane.

Jak zarejestrować kartę SIM

Rejestracja karty SIM nie jest szczególnie skomplikowana. Można ją przeprowadzić nie tylko u operatora, ale także w innych miejscach, np. w niektórych sklepach z urządzeniami elektronicznymi, na poczcie lub w kioskach. W każdym punkcie trzeba mieć ze sobą kartę SIM i dowód tożsamości. Osoba upoważniona do przeprowadzenia rejestracji poprosi o twoje dane - imię, nazwisko i numer PESEL. Tylko te informacje zostaną zapisane i przekazane do operatora, który ma obowiązek je przechowywać i zabezpieczyć. Teraz zostaje ci tylko poczekać chwilkę na informację o rejestracji i już - numer został przypisany do twojego nazwiska.

Rejestracji karty SIM można dokonać także w imieniu innych osób, jednak pod warunkiem, że pisemna zgoda od właściciela zostanie poświadczona notarialnie. Obowiązek rejestracji dotyczy także numerów, z których korzystają najmłodsi. Samodzielnie mogą zrobić to dzieci, które skończyły 1. lat i mają wydany paszport lub tymczasowy dowód osobisty. W innym przypadku powinni zrobić to rodzice lub opiekunowie prawni.

Korzyści z rejestracji karty SIM

Mogłoby się wydawać, że rejestracja karty SIM to skomplikowany obowiązek, który zajmuje nam czas, jednak jest to zdecydowanie bardzo korzystne rozwiązanie. Dzięki przypisaniu nazwiska do numeru będziesz mógł śledzić stan konta w serwisie internetowym. Kolejnym atutem jest możliwość korzystania z ofert dostosowanych do twoich potrzeb, o których operator będzie mógł łatwiej cię informować.

Sama rejestracja numeru także może przynieść spore korzyści. Jest oczywiście darmowa, a nawet możesz liczyć na dodatkowe bonusy. W Orange w momencie zarejestrowania otrzymujesz 1000 minut i 10 GB internetu do wykorzystania w ciągu 30 dni. Niespodzianka czeka też na nowych klientów, którzy przeniosą numer na kartę - operator oferuje im nielimitowane SMS-y i minuty do wszystkich sieci i 14 GB internetu za 28 zł miesięcznie.

W Plusie operator kusi nas pakietem 5. GB transferu danych, rokiem ważności konta oraz kwotą 500 zł do wydania na usługi. Należy jednak pamiętać, że zarówno bonus w postaci transferu jak i 500 zł ważny jest zaledwie przez 30 dni.

W T-Mobile klienci mogą liczyć na znaczny upust przy zakupie telefonu. Operator za 1. zł oferuje smartfon MaxCom MM237 Dual SIM bez umowy i bez zobowiązań. Użytkownicy mogą także liczyć na dodatkowe pakiety w postaci 10 GB transferu przez 12 miesięcy (po doładowaniu konta za 25 zł) oraz nielimitowanych rozmów przez 30 dni.

Play kusi klientów bonusami w postaci 1. GB transferu danych oraz kwotą 100 zł do wykorzystania na usługi. Oba bonusy - podobnie jak w Plusie - ważne są tylko przez 30 dni. Dodatkowo 100 zł możemy wykorzystać tylko na połączenia i SMS-y w Polsce.
Źródło: chip.pl, mat. pras.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (51)