Chrome: nowe wersje na PC i Androida - nawet 2x szybciej!

Chrome: nowe wersje na PC i Androida - nawet 2x szybciej!

Chrome: nowe wersje na PC i Androida - nawet 2x szybciej!
Źródło zdjęć: © stshank / flickr.com / CC
22.02.2013 15:30, aktualizacja: 22.02.2013 16:01

Najnowsza wersja przeglądarki internetowej Chrome wprowadza kilka zmian, z czego najwidoczniejszą jest implementacja API Web speech, która pozwala aplikacjom webowym na rozpoznawanie mowy. Z kolei nowy Chrome Beta dla Androida poprawia błędy i... działa dużo szybciej!

Nowe API dla deweloperów piszących aplikacje można przetestować klikając w ten link. API samo w sobie nic użytkownikowi nie daje, ale dzięki niemu programiści piszący aplikacje webowe będą mogli dodawać rozpoznawanie mowy do swoich produktów. Działa to bardzo przyzwoicie, co zresztą każdy i każda z was może samodzielnie sprawdzić.

Oprócz tego, od tej wersji Chrome’a na komputery PC rozszerzenia nie będą mogły się już automatycznie instalować. Każde nowe rozszerzenie użytkownik będzie musiał zatwierdzić. Dodatkowo, poprawiono obsługę HTML5 i WebGL i usunięto wykryte luki w zabezpieczeniach.

Chrome w wersji na Androida

Podczas gdy zwykły Chrome na Androida oznaczony jest numerem 18. Chrome Beta dotarł do wersji 25. Oznacza to duże zmiany w kodzie, szybsze działanie JavaScript, szybsze wyświetlanie grafiki w HTML5. Innymi słowy – szybciej ładujące się strony. Postanowiliśmy sprawdzić jak to wygląda w praktyce.

Popularny test SunSpider bada wydajność JavaScript. Okazuje się, że nowy Chrome radzi sobie zauważalnie lepiej od wydania stabilnego. Nawet Firefox nie miał większych szans.

Obraz
© (fot. chip.pl)

Drugim testem jest GuiMark 3. Test bazujący na HTML5, który generuje grafikę w wektorach. Tu różnice są jeszcze większe. Chrome Beta jest dwukrotnie szybszy od wersji stabilnej, a Firefox radzi sobie wyjątkowo słabo – niezależnie od wydania.

Obraz
© (fot. chip.pl)

Pełną listę zmian aktualnego wydania Chrome Beta 25 znajdziecie na oficjalnym blogu Google. Przeglądarka dostępna jest w Google Play, jednak nie jest widoczna przez aplikację wbudowaną w komórkę. Aby ją pobrać, trzeba kliknąć tutaj.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Zabójca iPada za 999 zł?"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)