Chiny otwierają szpital obsługiwany przez roboty. Będą leczyły koronawirusa

Chiny otwierają szpital obsługiwany przez roboty. Będą leczyły koronawirusa
Źródło zdjęć: © Getty Images | Barcroft Media / Contributor
Karolina Modzelewska

10.03.2020 15:44, aktual.: 10.03.2020 16:19

Chiny wykorzystują zaawansowaną technologię 5G w leczeniu koronawirusa. Nowoczesne roboty całodobowo opiekują się 200 chorymi na COVID-19, którzy przebywają w szpitalu polowym w Wuhan w prowincji Hubei w środkowych Chinach.

Chińskie media informują, że szpital w Wuhan wykorzystuje sześć różnych typów robotów, których głównym celem jest odciążenie pracujących bez przerwy lekarzy i zmniejszenie ryzyka zarażenia się przez nich infekcjami.

Zarażeni lekarze

Według chińskich władz ponad 3000 pracowników medycznych w prowincji Hubei zostało zakażonych koronawirusem od momentu wybuchu epidemii. W całych Chinach zarażonych jest ponad 80 tys. osób, około 3 tys, zmarło, a więcej niż 60 tys. udało się wyleczyć.

Roboty do zadań specjalnych

Roboty mierzą temperaturę u pacjentów, dostarczają posiłki, sprawdzają pomieszczenia i pomagają w ich dezynfekcji. Wspierają opiekę nad 200 pacjentami, przebywającymi w szpitalu Wuchang. W placówce znajdują się osoby, których stan można określić jako średnio poważny.

Wykorzystanie sieci 5G pozwala zastosować maszyny do zbierania danych i zdalnego aktualizowania wiedzy o stanie pacjentów. Pomysł zastosowania zaawansowanych technologii w szpitalu polowym w Wuhan pojawił się w związku z chęcią poprawy jego wydajności. 28 lutego urzędnicy z prowincji Hubei połączyli siły z Chińską Akademią Nauk, aby wcieli projekt w życie.

Plan był wspierany przez liczne firmy z branży technologicznej. CloudMinds, chiński start-up przekazał dwanaście zestawów robotów i razem z firmą telekomunikacyjną China Mobile w ciągu tygodnia zbudował inteligentny system obsługi szpitala.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)