Chiny budują nowy statek kosmiczny do lotów na Księżyc

Chiny budują nowy statek kosmiczny do lotów na Księżyc09.03.2017 15:00
Chiny budują nowy statek kosmiczny do lotów na Księżyc
Źródło zdjęć: © NASA | NASA

Chińczycy pracują nad nowoczesnym statkiem kosmicznym, zdolnym zarówno do okrążania Ziemi na niskiej orbicie, jak i do lądowania na Księżycu. Informację przekazała w czwartek gazeta "Keji Ribao", oficjalny organ prasowy ministerstwa nauki i techniki.

- Ma to być statek wielokrotnego użytku, z miejscem dla "większej liczby astronautów" - powiedział uczestniczący w chińskim programie kosmicznym inżynier Zhang Bainian. Nie ujawniono jednak żadnych szczegółów.

Załogowy statek kosmiczny Shenzhou, wykorzystany we wszystkich sześciu chińskich misjach załogowych, ma w module powrotnym miejsce dla trzech astronautów.

Pierwszy chiński załogowy lot kosmiczny odbył się w 2003 roku. Podczas najnowszej misji kosmicznej w ubiegłym roku dwójka astronautów spędziła miesiąc na chińskim module orbitalnym Tiangong 2 (Niebiański Pałac).

Rozwijanie programu kosmicznego, który zgodnie z zapewnieniami Pekinu ma cel wyłącznie pokojowy, jest priorytetem władz chińskich; prezydent Xi Jinping dąży do utwierdzenia pozycji ChRL jako kosmicznej potęgi.

W 2021 roku Państwo Środka chce wysłać sondę na Marsa, a później wyekspediować na Księżyc załogowy statek kosmiczny.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)