Chiny będą produkować silniki lotnicze. To strategiczny ruch
W Chinach powstała należąca do władz firma, której celem jest wyprodukowanie światowej klasy silników lotniczych. To krok, który ma pomóc Pekinowi stać się istotnym graczem na światowym rynku lotniczym.
Firma o nazwie Aero Engine Corporation of China (AECC) ma skupić się na badaniach, rozwoju oraz produkcji silników lotniczych oraz turbin gazowych - podały chińskie media rządowe. Kapitał zakładowy przedsiębiorstwa, które ponoć zatrudnia już 9. tys. pracowników, wynosi 50 mld juanów (7,5 mld USD).
Jego powstanie, które prezydent Xi Jinping miał nazwać "strategicznym ruchem" - pomoże chińskiej armii zmniejszyć zależność od silników lotniczych produkowanych za granicą. Rodzima produkcja komponentów do samolotów jest ważnym elementem ostatniego 5-letniego planu rozwoju zapowiedzianego przez Pekin. Do tej pory Chiny polegały w tej kwestii głównie na zagranicznych dostawcach, a w ciągu ostatnich czterech lat import silników stanowił aż 3. proc. całkowitego importu - wynika z danych Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem.
W ARJ2. - chińskim samolocie pasażerskim, który wszedł do użycia w czerwcu - wykorzystywane są silniki produkowane przez General Electric. Zagraniczne komponenty znalazły się również w C919, który ma zastąpić w Chinach samoloty typu Airbus A320 i Boeing 737.
(PAP)