Chiński łazik odkrył dziwne struktury na Marsie. Naukowcy mają teorię
Chiński łazik Zhurong pomógł zdobyć wiele informacji na temat Marsa. Nadal jednak nie ma pewności, jak miały powstać wielokątne struktury zakopane pod powierzchnią gruntu na obszarze równiny Utopia Planitia.
Tianwen-1 była pierwszą samodzielną misją badawczą Marsa prowadzoną przez Chiny. Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna w maju 2021 r. wysłała na powierzchnię czerwonej planety łazik Zhurong, który miał badać obszar największego basenu uderzeniowego na północnych nizinach Marsa, znajdującego się na równinie Utopia Planitia.
Urządzenie zakończyło swoją misję w sierpniu 2021 r. i dostarczyło nowych informacji na temat pobliskiej planety. Potwierdzono m.in. obecność słonej wody na Marsie. Części zagadek jednak nie udało się wyjaśnić.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dji Osmo Pocket 3 - test
Tajemnicze odkrycie chińskiego łazika
Jedną z największych zagadek odkrytych przez chiński łazik miały być wielokątne struktury schowane pod powierzchnią gruntu. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Nature Astronomy.
Chodzi o 16 wielokątnych struktur, które znalazły się pod powierzchnią gruntu. Naukowcy uważają, że struktury mają charakter osadowy i powstały w wyniku procesów termicznych zachodzących w różnych klimatach.
Tajemnicze struktury powstały podczas cykli zamrażania i rozmrażania, które następnie doprowadziły do powstania pęknięć w terenie. Według informacji pozyskanych z radaru łazika, cześć spękanego terenu i jego wielokątnej struktury mogła zostać zasypana. Formacja znajdowała się pod ziemią na głębokości 35 metrów.
Obecnie równina Utopia Planitia występuje na niskich i średnich szerokościach geograficznych. Obszar ten znajduje się 25 stopni na północ od marsjańskiego równika. Wcześniej planeta mogła mieć większe nachylenie, więc w regionie mogły występować zupełnie inne pory roku.
Koncepcja naukowców wydaje się zaskakująca, bo podważałaby dotychczasowe informacje o planecie. Jeśli struktury wymagały zamarzania i rozmrażania, klimat Marsa mógł być niegdyś jeszcze bardziej zmienny. Być może wpłynęło na to wilgotne środowisko, które później przestało istnieć, lub jakieś inne, nieznane zjawisko geologiczne.
Paweł Maziarz, dziennikarz Wirtualnej Polski