Chińska stacja kosmiczna spadnie na Ziemię. Prawdopodobnie w ciągu miesiąca

Chińska stacja kosmiczna spadnie na Ziemię. Prawdopodobnie w ciągu miesiąca

Chińska stacja kosmiczna spadnie na Ziemię. Prawdopodobnie w ciągu miesiąca
Źródło zdjęć: © East News
Arkadiusz Stando
05.03.2018 12:54, aktualizacja: 07.03.2018 11:39

Chińska stacja kosmiczna niebawem rozbije się o powierzchnię Ziemi. Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała nową prognozę dla Tiangong-1

Stacja wymknęła się spod kontroli chińskich naukowców w październiku 2017 roku. Pierwsze informacje podawane przez Chińczyków sugerowały, że stacja, albo raczej jej 100-kilogramowe odłamki, mogą uderzyć o Ziemię jeszcze tego samego roku . Do tego jednak nie doszło, więc naukowcy podjęli się kolejnych badań.

Obraz
© ESA

Według ostatnich kalkulacji, chińska stacja kosmiczna ważąca 8,5 tony wleci w ziemską atmosferę między 29. marca a 9. kwietnia. To jednak przybliżone informacje, jak zaznacza ESA. Wciąż jednak nie wiadomo, gdzie dokładnie może rozbić się statek. Pewne jest, że dojdzie do tego pomiędzy 43. stopniem szerokości geograficznej północnej i 43. stopniem szerokości południowej.

Nie ma zagrożenia dla Polski. Wyliczenia pokazują, że spora część Ziemi jest w polu rażenia stacji. Mimo to, szansa uderzenia w tereny zamieszkałe jest niska, około 1:10000. Dokładne miejsce zderzenia poznamy na około 24 godziny przed.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (71)