Trwa ładowanie...

Cały świat ma problem z plastikiem. Chiny właśnie go rozwiązały?

Chiny są największym na świecie producentem i konsumentem tworzyw sztucznych. Większość z nich trafiała przez lata na nieodpowiednio zarządzane składowiska odpadów, doprowadzając do zanieczyszczenia środowiska i oceanów. Chińscy naukowcy znaleźli właśnie rozwiązanie tego problemu – stworzyli plastik, który może rozłożyć się w ciągu tygodnia do nietoksycznych cząsteczek.

Share
Cały świat ma problem z plastikiem. Chiny właśnie go rozwiązały?
Źródło: Getty Images, fot: Justin Sullivan
d4kl37w

Produkt chińskich naukowców w zaledwie kilka dni ulega degradacji do występującego naturalnie kwasu bursztynowego. Materiał rozkłada się pod wpływem powietrza oraz promieni słonecznych. Kwas bursztynowy może być potencjalnie poddany recyklingowi i stosowany w farmaceutyce oraz przy produkcji żywności.

Twórcy tworzywa podkreślają, że można je łączyć z innymi biodegradowalnymi materiałami, co może wpłynąć na większą trwałość różnych przedmiotów. Wskazują też, że ich plastik pozwoli lepiej utylizować urządzenia elektroniczne po zakończeniu ich żywotności.

Pomysł na stworzenie niemal idealnego plastiku pojawił się, gdy jeden z autorów badań, Liang Luo z chińskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii Huazhong, pracował nad zaawansowanym typem czujnika chemicznego. Naukowiec opracował nowatorską folię polimerową, która zmienia kolor w odpowiedzi na poziom pH. Zdaniem Lianga Luo nowe tworzywo może pojawić się na rynku w ciągu 5-10 lat.

d4kl37w

Materiał nie może być jednak stosowany do produkcji plastikowych butelek, ponieważ jego struktura molekularna sprawia, że jest on stabilny tylko wówczas, gdy nie zostanie wystawiony na działanie słońca oraz tlenu. Luo i jego zespół twierdzą, że tworzywo sprawdzi się za to idealnie wewnątrz smartfonów, w których można odizolować je w okresie eksploatacji od powietrza i światła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4kl37w

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kl37w
d4kl37w
Więcej tematów