Chińczycy budują śmiercionośny bombowiec. Będzie odpowiedzią na B‑2A Spirit

Chińczycy budują śmiercionośny bombowiec. Będzie odpowiedzią na B-2A Spirit
Źródło zdjęć: © Global Times
Arkadiusz Stando

15.10.2018 12:14, aktual.: 15.10.2018 12:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chiński dziennik Global Times informuje o nadchodzących testach nowego bombowca. Niewidzialna dla radarów maszyna nowej generacji ma być odpowiedzią na amerykańskiego B-2A Spirit. Do sieci wyciekło kilka koncepcji maszyny.

Według Global Times, chiński ekspert wojskowy Song Zhongping poinformował o nadchodzącym pierwszym oblocie Hong-20. Może to oznaczać, że Chińczycy od lat prowadzili prace nad rozwojem zaawansowanego projektu wojskowego, ukrytego w tajemnicy. Zazwyczaj informacje o rozwoju militarnym Chińska Armia Ludowa podaje dopiero, gdy jego efekty są zadowalające.

Maszyna została przedstawiona w chińskiej telewizji CCTV-7 już w sierpniu 2018 roku. W dokumencie pokazującym rozwój chińskiego lotnictwa bombowego padła nazwa Hong-20. W telewizji informowano o ogromnym postępie w budowie nowej maszyny. W internecie pojawiło się także kilka potencjalnych zdjęć i animacji.

Obraz
© CCTV

Jeśli maszyna faktycznie zostanie zaprezentowana, to możemy mieć pewność, że będzie już gotowa do pierwszego lotu. Według dziennika Rossijskaja Gazieta, projekt Hong-20 powstawał w chińskim instytucie SADRI (Shanghai Aircraft Design and Research Institute) z Szanghaju od 2008. Program Hong-20 oznaczono również H-20.

Chiński ekspert podczas wywiadu informował, że nowy bombowiec ma przenosić większe ładunki uzbrojenia, niż dotychczasowe maszyny. Aktualnie Chiny korzystają z bombowców H-6K, które są w stanie przenosić około 12 ton uzbrojenia.

Projekt Hong-20 wydaje się nawiązywać do amerykańskiego bombowca typu "stealth" B-2A Spirit. Przede wszystkim, również będzie opierać się na technologii utrudniającej wykrycie. Jego atak ma polegać na trzymaniu się poza zasięgiem obrony powietrznej. Prawdopodobnie H-20 będzie także nawiązywać do wyglądu B-2A Spirit.

Źródło: Milmag

Jakim typem gracza jesteś? Preferujesz klasyczne produkcje dla jednego gracza czy uważnie śledzisz esport? Wypełnij nasz quiz!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (167)