Chcesz zostać komandosem? FORMOZA szuka chętnych

Ich stroje zawsze budziły zachwyt i przerażenie. Jeśli kochasz morze, potrzebujesz wyzwań, a do tego praca za biurkiem cię nudzi... może czas na wojsko? Gdyńska Jednostka Wojskowa FORMOZA szuka komandosów, "wystarczy" przejść przez 5 etapów selekcji.

Chcesz zostać komandosem? FORMOZA szuka chętnych
Źródło zdjęć: © East News
Michał Prokopowicz

05.05.2021 10:41

Morscy komandosi z Gdyni od lat uznawani są za elitarną formację. Powstali w 2007 roku, choć idea powołania tego typu jednostki zajmującej się dywersją morską i rozpoznaniem powstała w 1974 roku, kiedy utworzono Zespół Badawczy ds. Płetwonurków Morskich.

Dzisiaj JW 4026 to doceniani na całym świecie specjaliści, którzy na co dzień współpracują z zespołem wodnym JW Grom (zespół bojowy B), MOSG (Straż Graniczna) czy z pododdziałem płetwonurków bojowych JW Komandosów z oddziału Wojsk Specjalnych z Lublińca.

Do służby w Formozie zapraszamy wszystkich tych, którzy są dojrzali i stabilni emocjonalnie, inteligentni, gotowi do najwyższych poświęceń. Formozę tworzą ludzie, którzy są wytrwali w dążeniu do zamierzonego celu, bez względu na niewygody. My nawet lubimy, jak jest ciężko i niewygodnie, gdyż tylko w ten sposób prawdziwie się rozwijamy i robimy to, co wydaje się niemożliwe, przesuwając tym samym granice ludzkich możliwości.

Rzecznik Prasowy JW FORMOZA

FORMOZA - wymagania

JW 4026 szuka żołnierzy czynnej służby wojskowej o ponad przeciętnej sprawności fizycznej i determinacji, żołnierzy rezerwy, funkcjonariuszy służb mundurowych czy osoby, które nie mają żadnego przeszkolenia wojskowego. Od kandydata wymaga się wieku od 19 do 32 lat i przejścia przez 5 etapów rekrutacji.

Obraz
© Formoza

W trakcie selekcji trzeba się wykazać dobrą umiejętnością pływania i biegania. Umiejętność walki wręcz i siła są także sporym atutem. Podczas selekcji kandydat będzie musiał zaliczyć test wodno-wysokościowy. W ramach tego testu przyszły żołnierz jednostki FORMOZA musi przepłynąć 50 metrów w czasie poniżej 40 sekund, przepłynąć 25 metrów pod wodą, biec 3 kilometry krócej niż 12 minut i 30 sekund. Oprócz biegu trzeba wejść po 5-metrowej linie, wykonać minimum 70 brzuszków w 2 minuty i na koniec zaliczyć skoki i zjazdy do wody po "kolejce tyrolskiej".

Po etapach sprawnościowych jest rozmowa z psychologiem i od tego momentu zaczyna się "prawdziwa" selekcja. Jesienią w Bieszczadach instruktorzy sprawdzą kandydatów pod kątem pracy w grupie, odporności na zmęczenie/brak snu/niedożywienie czy walki z niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Podczas selekcji instruktorzy przygotowują mnóstwo zadań w tym kilometrowe marsze z nawigowaniem w terenie. Przez 5 dni "kadra" ma za zadanie poznać i sprawdzić predyspozycje i wytrzymałość kandydata. Po przejściu tego etapu na koniec pozostaje rozmowa kwalifikacyjna, która weryfikuję wiedzę i umiejętności. Jednocześnie warto pamiętać, że ukończenie selekcji jest GWARANCJĄ wyznaczenia do jednostki, co nie jest powszechne w tego typu rekrutacjach do oddziałów specjalnych.

Składanie wniosków trwa do 15 maja 2021 roku. Test sprawnościowy i badania psychologiczne odbędą się 12/13 czerwca 2021 roku. Test w trudnych warunkach klimatyczno-terenowych został wyznaczony na październik/listopad 2021 roku.

źródło: silentheroes

Źródło artykułu:WP Tech
formozapolskawojsko
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (61)