CES 2009: Palm Pre i webOS - nowy smartfon i nowy system Palma

CES 2009: Palm Pre i webOS - nowy smartfon i nowy system Palma

09.01.2009 14:34, aktual.: 09.01.2009 14:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeszcze przed rozpoczęciem targów Consumer Electronics Show 2009 mówiło się o tym, że Palm wykorzysta tę okazję do zaprezentowania nowego smartfona i premierowego systemu operacyjnego - produktów, które pomogłoby firmie w walce o miejsce w czołówce wytwórców zaawansowanych telefonów. Doniesienia te znalazły odzwierciedlenie w faktach - firma przedstawiła urządzenie Palm Pre, pracujące pod kontrolą systemu webOS.

Urządzenie wyposażone jest w 3,1-calowy ekran dotykowy o rozdzielczości 32. x 480 pikseli i 8 GB pamięci flash (brak jest slotu na karty pamięci). Obsługuje standard przesyłania danych EV-DO Rev A, Wi-Fi 802.11 b/g i Bluetooth, dysponuje modułem GPS i aparatem cyfrowym o 3-megapikselowej matrycy. Palm Pre posiada też klawiaturę QWERTY, która wysuwa się spod wyświetlacza. Użytkownik może wykorzystać ją do wyszukiwania kontaktów, plików lub aplikacji (system Universal Search). Jeśli przeszukiwanie zasobów telefonu nie przyniesie rezultatów, system zaproponuje skorzystanie z takich serwisów jak Google czy Wikipedia.

Obraz
© (fot. IDG)

Nowy system operacyjny zaprojektowano tak, aby znacząco ułatwić użytkownikowi korzystanie z funkcji telefonu. webOS organizuje wiele otwartych aplikacji w tzw. karty aktywności - duże ikony uporządkowane na ekranie. Używając dotykowego wyświetlacza można poruszać się między nimi, przenosić z miejsca na miejsce lub usuwać z ekranu. Inną funkcją systemu jest grupowanie wielu źródeł danych w jednym miejscu - w ten sposób użytkownik może np. zgrupować kalendarz Facebooka, Google'a i Outlooka bądź sprawdzać różne konta poczty elektronicznej.

W czasie prezentacji urządzenia na CES przedstawiciele producenta wrzucili mały kamyczek do ogródka Apple, wytwórcy iPhone, z którym Palm Pre ma konkurować. Podkreślili oni bowiem możliwość wymiany akumulatora w smartfonie, czego iPhone nie oferuje.

Smartfon trafi na rynek w pierwszej połowie br. W Ameryce wyłączność na Palm Pre uzyskał operator Sprint. Urządzenie ma trafić również do Europy - producent przekonuje, że trwają prace nad wersją Palm Pre obsługującą sieci 3G.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)