Trwa ładowanie...

CERT Polska ostrzega: Ta aplikacja nie wykrywa koronawirusa

CERT Polska ostrzega przed nowym typem cyberataków, w których przestępcy zachęcają do instalowania aplikacji rzekomo wykrywającej koronawirusa za pomocą nagrania kaszlu.
Share
Aplikacja wykrywająca koronawirusa to oszustwo
Aplikacja wykrywająca koronawirusa to oszustwoŹródło: CERT Polska
dxoggt3

CERT Polska ostrzega, że w przestępcy rozsyłają informację w wiadomościach SMS o aplikacji, która rzekomo może wykryć koronawirusa SARS-CoV-2 za pomocą nagrania kaszlu. W rzeczywistości, po zainstalowaniu programowania, dochodzi do kradzieży danych z innych zainstalowanych na smartfonie aplikacji.

Wiadomo, że na niebezpieczeństwo są narażeni użytkownicy telefonów z systemem Android. Nie zostało potwierdzone, czy fałszywa aplikacja dostępna jest również na iPhone’y, ale biorąc pod uwagę, że na Androidzie jest o wiele łatwiej instalować aplikacje spoza sklepu Google Play, można założyć, że problem dotyczy tylko tej części użytkowników.

Eksperci CERT Polska proszą, by wszystkie podejrzane wiadomości czy linki związane z tematem COVID-19 zgłaszać na stronie incydent.cert.pl.

dxoggt3

Aplikacja wykrywająca koronawirusa

Co ciekawe, samo oprogramowanie wykrywające koronawirusa na podstawie kaszlu istnieje i została opracowana pod koniec zeszłego roku przez naukowców MIT. Jest to algorytm sztucznej inteligencji, który na podstawie nagrania kaszlu jest w stanie rozpoznać osobę chorą od zdrowej.

Ta metoda wykrywania chorób została już sprawdzona również w przypadku innych chorób. Przestępcy dobrze się przygotowali do oszustwa, promując rzekomą aplikację, która może pomóc wykryć bezobjawowe zakażenia. Jednak należy pamiętać, że rozwiązanie opracowane przez MIT jest stosowane wyłącznie w celach badawczych i nie jest powszechnie udostępniane.

To już kolejny przykład, kiedy cyberprzestępcy wykorzystują panującą pandemię. W związku z tym na poniższym wideo znajdziecie przypomnienie podstawowych zasad bezpieczeństwa, o których powinniśmy pamiętać na co dzień, korzystając z internetu:

dxoggt3

10 porad bezpiecznego korzystania z internetu [Wideo]

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dxoggt3

Podziel się opinią

Share
dxoggt3
dxoggt3
Więcej tematów