CERN planuje nowy zderzacz cząstek. Zacznie pracę w 2040 roku

CERN planuje nowy zderzacz cząstek. Zacznie pracę w 2040 roku
Źródło zdjęć: © Materiał prasowy | CERN
Adam Bednarek

20.01.2019 09:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Największy na świecie akcelerator cząstek (Wielki Zderzacz Hadronów), znajdujący się w ośrodku CERN pod Genewą, w niedalekiej przyszłości straci to miano. Największy będzie Future Circular Collider. Plany budowy są już ogłoszone.

Future Circular Collider będzie cztery razy większy niż Wielki Zderzacz Hadronów. Naukowcy z CERN już opracowali plan budowy. FCC przebije nie tylko rozmiarami, ale i mocą - ma być sześciokrotnie potężniejszy od LHC (angielski skrót, Large Hadron Collider - Wielki Zderzacz Hadronów).

To na razie pieśń przyszłości, bo według planów FCC może być gotowy w 2040 - o ile po drodze nie dojdzie do opóźnień. Budowa pochłonie 20 mld euro. To dużo, ale inwestycja może się zwrócić, podobnie jak w przypadku LHC. Jednym z największych odkryć dokonanych w CERN było potwierdzenie istnienia bozonu Higgsa. Jest to cząstka elementarna, której istnienie zaproponowali Peter Higgs oraz pięciu innych naukowców.

Wielki Zderzacz Hadronów jest najbardziej skomplikowanym urządzeniem skonstruowanym przez człowieka. To rodzaj mikroskopu pozwalającego badać świat w bardzo małych skalach. Dochodzi w nim do zderzeń dwóch poruszających się w przeciwne strony wiązek cząstek - protonów lub jąder ołowiu.

LHC przechodzi modernizację, dzięki której będzie mógł prowadzić jeszcze bardziej zaawansowane badania, naukowcy są zdania, że potrzebują sprzętu o większej mocy. Stąd pomysł, aby wybudować Future Circular Collider.

źródło: TVN24Bis

Interesujesz się technologiami? Opowiedz nam o tym!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (18)
Zobacz także