"Ceny przejazdów wzrosną". Uber komentuje projekt ustawy

"Ceny przejazdów wzrosną". Uber komentuje projekt ustawy

"Ceny przejazdów wzrosną". Uber komentuje projekt ustawy
Źródło zdjęć: © flickr.com | Mark Warner
Piotr Urbaniak
12.03.2019 15:40, aktualizacja: 12.03.2019 16:01

Co z "lex Uber"? W sprawie ustawy wymuszającej na wszystkich przewoźnikach posiadanie taksometru głos zabrali główni zainteresowani - firma Uber. Ostrzegają przed znaczącym wzrostem cen.

- Debata nad nowym prawem transportowym nie jest wyłącznie debatą branżową. Dotyczy wszystkich, którzy mieszkają w miastach i przemieszczają się po nich - mówi Ilona Grzywińska-Lartigue, dyrektor komunikacji w firmie Uber w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.

- Zapowiadana nowelizacja prawa, w jej obecnym kształcie, stanowi duży krok wstecz dla innowacyjnych rozwiązań w sektorze transportu i rodzi komplikacje dla samych konsumentów. To oni zapłacą najwyższą cenę za zmiany i to dosłownie, ponieważ ceny przejazdów wzrosną, a indywidualne usługi transportowe staną się po prostu mniej dostępne - dodaje.

Jak widać, przedsiębiorstwo nie stwierdza nic szczególnego. Logiczne wydaje się, że jeśli część przewoźników zostanie wykluczona, to ceny wzrosną tytułem mniejszej konkurencji.

"Nie" dla obowiązkowego taksometru

Przypomnijmy - 11 marca trafił do internetu projekt ustawy, wedle której wszyscy przewoźnicy mieliby zostać zmuszeni do korzystania z taksometru. Aplikacje mogłyby zostać, ale tylko do celów promocyjnych, zamawiania przejazdu czy orientacyjnej wyceny kursu.

Ponadto projekt zakłada konieczność uzyskania licencji przez przewoźnika. Mówi też o obligatoryjnym wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i ogólnodostępnym rejestrze wszystkich licencjonowanych przewoźników.

Zmiany nie podobają się firmom takim jak Uber czy Bolt, które wykorzystują aplikację również do rozliczeń.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)