Centertel ukarany za brak pozwoleń radiowych

Centertel ukarany za brak pozwoleń radiowych

Centertel ukarany za brak pozwoleń radiowych
15.11.2008 15:25

UKE nałożył na PTK Centertel karę pieniężną w wysokości 340 tys. zł w związku z wykorzystywaniem częstotliwości bez wymaganych pozwoleń radiowych.

W wyniku przeprowadzonego postępowania administracyjnego ustalono, iż PTK Centertel nie stosowała się do obowiązku posiadania wymaganych przez Prawo telekomunikacyjne pozwoleń radiowych dla 34 stacji bazowych telefonii ruchomej GSM 900 MHz i GSM 1800 MHz zlokalizowanych w województwach małopolskim i kujawsko-pomorskim. Pozwolenie radiowe jest niezbędne zarówno dla legalnego działania nadawczo-odbiorczych urządzeń radiokomunikacyjnych, jak i dla legalnego wykorzystywania częstotliwości.

Prawo Telekomunikacyjne przewiduje w takich sytuacjach wydanie przez Prezesa UKE decyzji nakładającej karę pieniężną w maksymalnej wysokości do 3% przychodów ukaranego podmiotu.

Decyzja Prezesa UKE o nałożeniu kary została wydana w dniu 10. listopada. Określając wysokość kary Prezes UKE wziął pod uwagę m.in. fakt, że spółka była wcześniej karana. W lipcu 2007 r. UKE nałożył na PTK Centertel karę w wysokości 800 tys. zł za wykorzystywanie częstotliwości NMT 450 MHz bez posiadanych do tego uprawnień. Także podczas innych kontroli przeprowadzanych w latach 2005-2008, stwierdzano brak pozwoleń radiowych na stacje bazowe spółki. W większości postępowania te były umarzane z chwilą uzyskania przez PTK Centertel wymaganych pozwoleń z UKE.

Wskazanie przez PTK Centertel na okoliczność aktualnego posiadania odpowiednich pozwoleń radiowych dla ww. stacji bazowych oraz zaistniałych opóźnień w wydawaniu Spółce pozwoleń radiowych przez Prezesa UKE, zostały wzięte pod uwagę przy ustalaniu wysokości nakładanej kary i wpłynęły na jej obniżenie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)