CBOS: jak korzystamy z telefonów komórkowych

CBOS: jak korzystamy z telefonów komórkowych

CBOS: jak korzystamy z telefonów komórkowych
Źródło zdjęć: © Fotolia
22.09.2015 12:50, aktualizacja: 22.09.2015 14:41

91% dorosłych Polaków korzysta z telefonów komórkowych - wynika z badania CBOS. Z tego 41% używa telefonów klasycznych, 35% smartfonów, a 15% ma oba urządzenia.

Poza prowadzeniem rozmów (100 proc. badanych) i wysyłaniem/odbieraniem wiadomości SMS (78 proc.), kolejną najczęściej wykorzystaną opcją jest aparat cyfrowy (57 proc.). Wykonywanie zdjęć jest bardziej popularne, niż korzystanie z zegarka i budzika (53 proc.), korzystanie z terminarza (44 proc.) czy też przeglądanie stron internetowych (37 proc.) i odbieranie poczty e-mail (28 proc.)

Z nawigacji korzysta 27 proc. badanych, a do obsługi kont w serwisach społecznościowych przyznaje się 22 proc. badanych. Trochę mniej osób ogląda wideo (20 proc.), czy też gra w gry(18 proc.).

Najmniej popularne funkcje to czytanie książek i plików tekstowych (9 proc.), oraz płatności zbliżeniowe przy użyciu smartfona (5 proc.). Poza tym wśród innych, nie wyszczególnionych opcji (3 proc.) wymieniano takie funkcje jak: latarka, kalkulator, notatnik, słownik, krokomierz, a także komunikatory internetowe.

Jak podaje CBOS, z badania wynika, że wśród użytkowników smartfonów przeważają m.in. osoby w wieku od 18 do 44 roku życia. Posiadaczami wyłącznie klasycznych telefonów komórkowych są najczęściej osoby w wieku 45 lat i powyżej - wykorzystują oni telefon wyłącznie do rozmów. Najmłodsi użytkownicy w największym stopniu sięgają po pozostałe możliwości telefonów, co jest również związane z faktem, iż ogromna większość z nich posiada smartfony.

Dane pochodzą z badania "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w sierpniu na reprezentatywnej próbie 104. dorosłych mieszkańców Polski.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)