Catalyst 10.2. Sporo zmian w nowych sterownikach AMD

Catalyst 10.2. Sporo zmian w nowych sterownikach AMD

Catalyst 10.2. Sporo zmian w nowych sterownikach AMD
17.02.2010 13:00, aktualizacja: 17.02.2010 13:12

Catalyst, czyli wydawane co miesiąc sterowniki dla kart graficznych Radeon, wnoszą zwykle drobne poprawki nieznacznie wpływające na wydajność w grach. W wypadku kolejnych wersji driverów sytuacja ma ulec zmianie - Catalyst 10.2 i 10.3 mają zaoferować o wiele więcej.

Wersja Catalyst 10.2 ma pojawić się już w środę 1. lutego i wnosić sporo zmian w zakresie obsługi technologii Crossfire. Dotychczas wsparcie dla kart Radeon pracujących w tandemie w jednym komputerze było funkcją sterowników Direct3D i OpenGL. W Catalyst 10.2 zostanie natomiast przeniesione do osobnej biblioteki DLL - użytkownik różnicy w działaniu nie zauważy, ale takie rozwiązanie zapewni producentowi większą elastyczność w wypadku przyszłych aktualizacji technologii Crossfire.
Trybu tego dotyczy kolejna innowacja - profile gier dla trybu Crossfire będą zapisywane w osobnych plikach XML. Jeśli na rynku pojawi się tytuł mający problemy z poprawną pracą w konfiguracji obejmującej dwa Radeony, AMD będzie mogło, w oparciu o te niewielkie pliki, przeprowadzać szybkie testy zgodności nowych gier z istniejącym sprzętem, bez konieczności weryfikacji całego sterownika.

Trzecia z nowości wprowadza wsparcie trybu Crossfire w konfiguracjach korzystających z systemu Eyefinity. Jest to technologia umożliwiająca wyświetlanie obrazu nawet na sześciu monitorach (podłączenie kilku urządzeń do jednej karty graficznej).

Zoptymalizowano też mechanizm zarządzania energią w trybie Crossfire - jeśli w danym momencie użytkownik nie korzysta z aplikacji wymagających dużej mocy obliczeniowej, drugi z Radeonów przechodzi w stan "ultra-oszczędny".

Catalyst 10.3 w marcu

O ile Catalyst 10.2 skupia się na poprawkach trybu Crossfire, to kolejna wersja sterowników położy nacisk na wspomniane już Eyefinity. W wersji 10.3 ma pojawić się funkcja korygująca obraz wyświetlany w trybie wielu monitorów, opcja dowolnego konfigurowania układu monitorów (np. dwa działające jako jeden + trzeci, niezależny). W następnym wydaniu Catalyst znaleźć ma się też nowy sterownik obrazu 3D (stereoskopowego). Właściciele standardowych monitorów nie skorzystają z tej funkcji - jest ona przeznaczona do użytku z wyświetlaczami 3D.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)