Canon 5D MkII - tym kręci się największe produkcje w Hollywood

Canon 5D MkII - tym kręci się największe produkcje w Hollywood

Canon 5D MkII - tym kręci się największe produkcje w Hollywood
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl
03.08.2011 09:11, aktualizacja: 22.09.2011 15:00

W pewnym momencie pojawił się nius, że Canonem 5D Mark II nagrano cały ostatni odcinek serialu telewizyjnego "Doktor House". Też mi sensacja! Teraz okazuje się, że lustrzanką kręcą też... filmy kinowe. A konkretnie "Kapitana Amerykę".

Jak czytamy w oświadczeniu Canona:

_ W czasie kręcenia filmu ("Kapitan Ameryka") aparat 5D Mark II był używany do kręcenia sekwencji akcji, które potem płynnie zmontowano z nagraniami z filmowych kamer 35mm. _

I najprawdopodobniej nikt by się nie zorientował, gdyby nam nie powiedzieli.

Obraz
© (fot. Gizmodo)

Wiadomo, że Canonem posługiwano się także na planie "Iron Mana 2". Warto tu zwrócić uwagę, że odbiorcy takich filmów, fani superbohaterów i kina akcji, to osoby, które szczegóły dotyczące technicznych aspektów kręcenia filmów mogą interesować. Tymczasem operatorzy pracujący przy innych obrazach mogą także korzystać z lustrzanki i po prostu się tym nie chwalić. Być może na każdym planie, tylko o tym nie wiemy.

Tymczasem niewielkie rozmiary 5. znacznie ułatwiają życie operatorom, kamerę można zamontować wszędzie. Lustrzanka świetnie radzi sobie ze stabilizacją obrazu, więc wiele scen można nakręcić "z ręki", bez statywów, wyciągów i wysięgników wymagających godzinnego rozstawiania na planie. A jakość jest przynajmniej zadowalająca, a bywa też rewelacyjna.

Operator na planie "Kapitana Ameryki" Jonathan Taylor mówi, że 5. umożliwia kręcenie pod kątem nieosiągalnym dla dużej kamery 35mm. Co więcej: "Przy filmach akcji, im więcej kątów możesz uchwycić, tym szybsze przejścia możesz zrobić i sekwencja scen nabiera więcej dynamiki."

To dopiero początek! Jeśli na profesjonalnych planach zdjęciowych używa się lustrzanki, która wcale nie była projektowana z myślą o takim przeznaczeniu, to można się spodziewać kolejnych modeli, poręcznych i profesjonalnych zarazem.

Obraz
© (fot. Canon)
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)