Całkowite zaćmienie Słońca już jutro. Będzie trudne do zobaczenia, ale warto

Całkowite zaćmienie Słońca już jutro. Będzie trudne do zobaczenia, ale warto
Źródło zdjęć: © Reuters

01.07.2019 11:00, aktual.: 02.07.2019 15:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

2 lipca 2019 będzie można obserwować niezwykłe całkowite zaćmienie Słońca. Niestety bardzo trudno będzie je zobaczyć na żywo. Jednak zachęcamy do oglądania relacji online, którą przygotowuje NASA, ponieważ takie zaćmienie zdarza się bardzo rzadko.

Już samo zjawisko całkowitego zaćmienia Słońca jest bardzo rzadkim zjawiskiem, które możemy obserwować mniej więcej raz w roku. Najbliższe zaćmienie będzie o tyle ciekawe, że nastąpi na półtorej godziny przed zachodem Słońca. Dzięki temu będzie można obserwować niezwykłą, bursztynową poświatę zza Księżyca. Całkowite zaćmienie Słońca będzie miało miejsce 2 lipca 2019 o 21:00 czasu polskiego i potrwa 4 minuty i 33 sekundy.

Całkowite zaćmienie Słońca 2019

Niestety nie będziemy mieli szansy zobaczyć całkowitego zaćmienia nad polskim niebem – obserwacja będzie możliwa z Ameryki Południowej, Chile, Argentyny i odległych obszarów południowego Pacyfiku. Jednak NASA będzie transmitować na żywo wydarzenie, dlatego wciąż będziemy mogli je obejrzeć online.

Całkowite zaćmienie Słońca ma miejsce, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia znajdują się w linii prostej, a Księżyc blokuje dostęp światła do Ziemi, rzucając cień. Jest to rzadkie zjawisko, ponieważ pas przecięcia jest niezwykle wąski z racji nieco pochylonej orbity Księżyca. Z tego względu w ciągu roku można obserwować do pięciu zaćmień, ale tylko jedno lub dwa są całkowite. Zjawisko zaćmienia Słońca jest możliwe ponieważ Księżyc znajduje się ok. 400 razy bliżej Ziemi niż Słońce i jest mniej więcej tyle samo razy mniejszy od gwiazdy. Ponieważ wartości te są zbliżone, to oba ciała niebieskie obserwowne z Ziemi wydają się mieć ten sam rozmiar kątowy. Dzięki temu, gdy Ziemia, Księżyc i Słońce znajdują się jednej linii, obserwujemy zjawisko zaćmienia. Częściowe zaćmienia Słońca występują średnio raz na kilka miesięcy.

Jeżeli nie uda wam się zobaczyć całkowitego zaćmienia Słońca w tym roku, to następne będzie można obserwować 14 grudnia 2020 roku. Poza tym w wakacje w Polsce również można obserwować ciekawe zjawiska astronomiczne. Warto wspomnieć chociażby o obłokach srebrzystych, częściowym zaćmieniu Księżyca czy rojach meteorytów, które będą widoczne gołym okiem nad Polską w najbliższych miesiącach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)