Cała pralka prania wysuszona w kilkanaście minut? To już możliwe
Naukowcy amerykańskiego Departamentu Energii wraz z firmą General Electric postanowili znaleźć sposób, który pozwoli błyskawicznie wysuszyć nasze ubrania, a jednocześnie będzie pobierał znacznie mniej energii od tradycyjnych suszarek bębnowych. Zespół doszedł do wniosku, że skoro istnieją już rozwiązania, które pozwalają prać przy użyciu ultradźwięków, to zapewne można je wykorzystać do suszenia odzieży. W ten sposób powstało urządzenie, które zużywa nawet 70 proc, mniej energii elektrycznej niż dotychczasowe rozwiązania.
W Stanach Zjednoczonych elektryczne suszarki do ubrań odpowiedzialne są aż za 4 procent całkowitego zużycia energii elektrycznej w ciągu roku przez gospodarstwa domowe. Nic w tym dziwnego, gdyż urządzenie muszą się zmagać z ciężką (mokrą) odzieżą, do wysuszenia której potrzebne jest wyprodukowanie sporych ilości ciepła. Nowy system, zamiast klasycznie obracać bębnem suszarki i wdmuchiwać do niego powietrze, wykorzystuje piezoelektryczne przetworniki. Te podłączone do specjalnego wzmacniacza szybko kurczą się i rozszerzają, generując w ten sposób drgania o wysokiej częstotliwości. Drgania docierając do tkaniny rozbijają cząsteczki wody i sprawiają, że te zaczynają się unosić nad materiałem w postaci chłodnej mgły.
W pierwszych przeprowadzonych testach okazało się, że mokry kawałek tkaniny został całkowicie wysuszony w ciągu zaledwie 1. sekund. Ten sam kawałek, suszony w tradycyjny sposób, potrzebował kilku minut, aby stać się suchym. Szacuje się, że wysuszenie prania, które mieści się w standardowym bębnie pralki (około 5-6 kg) zajmie mniej niż 20 minut. Do tej pory wysuszenie takiej ilości rzeczy wymagało od 50 minut przy cieńszych tkaniach, do nawet dwóch godzin przy grubszych. Co ciekawe, system jest nie tylko szybszy i tańszy w eksploatacji - jest też bardzo cichy.
Co prawda urządzenia nie ma jeszcze w sprzedaży, jednak lada moment zapowiadane są pierwsze testy takich maszyn. Jeśli wszystko pójdzie pomyślnie, nowy rodzaj suszarek powinniśmy zobaczyć w sklepach już w przyszłym roku.
Źródło: Office of Energy Efficiency & Renewable Energy
jb