Bułgarzy stają w obronie nielegalnej biblioteki internetowej

Bułgarzy stają w obronie nielegalnej biblioteki internetowej

Bułgarzy stają w obronie nielegalnej biblioteki internetowej
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
28.06.2010 09:55

Bułgarzy stanęli w obronie największej biblioteki internetowej "Czytanka". Policja rozbiła ten nielegalny księgozbiór i przejęła serwer, gdzie umieszczono tysiące książek, które można było za darmo ściągać z internetu

Ministrowie spraw wewnętrznych i kultury Cwetan Cwetanow i Weżdi Raszidow określili akcję policji jako "znaczący sukces w walce z piractwem intelektualnym, które narażało kulturę bułgarską na milionowe straty". MSW poinformowało, że piratów ścigano kilka miesięcy po otrzymaniu od wydawców informacji o procederze.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

W odróżnieniu od szeregu innych akcji policji, m.in. przeciwko porywaczom żądającym okupu, lichwiarzom w małych miasteczkach, fałszerzom papierów wartościowych i producentom nielegalnego alkoholu, operacja przeciw "Czytance" spotkała się z powszechną dezaprobatą wśród Bułgarów.

Na forach internetowych największych gazet aż zawrzało. Na portalu społecznościowym Facebook sformułowano petycję w obronie księgozbioru. Internauci pisali, że według ustawy o prawie autorskim biblioteki mają prawo rozpowszechniać dzieła bez zezwolenia autorów i płacenia im wynagrodzeń. Inni podkreślali, że w wirtualnej bibliotece można było znaleźć dzieła klasyków bułgarskiej literatury, których prawa autorskie nie obejmują. Zwrócono też uwagę, że książki udostępniano bezpłatnie, a na stronie nie było żadnych reklam. Jednocześnie wzrosło zainteresowanie "Czytanką" - wirtualnej biblioteki zaczęli szukać ludzie, którzy wcześniej z niej nie korzystali.

Wiedząc o skargach wydawców, autorzy strony zabezpieczyli się i skopiowali dane na innych serwerach. Kilka godzin po akcji policji zbiory "Czytanki" można było znaleźć na największej na świecie pirackiej stronie - szwedzkiej thepiratebay.org.

"+Czytanka+ znów działa" - napisał dziennik "Sega", dokładnie tłumacząc, jak otrzymać do niej dostęp i w jaki sposób ściągnąć na własny komputer wszystkie książki.

"Z powodu tej akcji Bułgaria pozostała bez największego okna internetowego na świat. Dzięki +Czytance+ wiele osób mogło przeczytać książki, których od dawna nie sposób znaleźć w antykwariatach. Ludzie dowiadywali się o pozycjach, które później kupowali. Twórców tej strony internetowej nazwano jednak gangiem przestępczym" - napisał dziennik "Novinar".

Według gazety, bibliotekę można było zalegalizować - należało jedynie skontaktować autorów, wydawnictwa i twórców strony internetowej i stworzyć prawdziwą wirtualną bibliotekę na wzór wielu bibliotek na Zachodzie.

Ewgenia Manołowa(PAP)

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)