Brytyjskie lotniskowce bezbronne wobec rosyjskich rakiet?

Brytyjskie lotniskowce bezbronne wobec rosyjskich rakiet?01.05.2017 17:35
Brytyjskie lotniskowce bezbronne wobec rosyjskich rakiet?
Źródło zdjęć: © MBDA

Media w Wielkiej Brytanii donoszą że nowe brytyjskie lotniskowce nie będą miały uzbrojenia przeciwlotniczego skutecznego przeciwko najnowszym rosyjskim rakietom hipersonicznym. Wiele wskazuje na to, że ich doniesienia oparte są na rosyjskiej propagandzie.

Według The Independent obawy wzbudza fakt, że system przeciwlotniczy Sea Ceptor, w jaki będą wyposażone brytyjskie okręty jest zdolny jedynie do zwalczania rakiet przeciwokrętowych o prędkości maksymalnej 4200 km/h. Tymczasem *Rosjanie zaczęli się chwalić, że pracują nad hiperszybkimi rakietami Zircon o prędkości ponad sześciokrotnie przekraczającej prędkość dźwięku *(od 7000 do 8500 km/h).

Według źródeł rosyjskich nowe pociski mają być gotowe do działań operacyjnych nawet pod koniec przyszłego roku i wtedy wejdą na uzbrojenie bombowców strategicznych oraz największych okrętów nawodnych i podwodnych. Na podstawie tych informacji Brytyjczycy zaczęli mieć obawy, że ich najnowsze lotniskowce HMS „Queen Elisabeth” oraz „Prince of Wales” nie będą mogły bezpiecznie wykonywać swoich zadań w dobie tzw. „wojny hipersonicznej”.

Wątpliwości Brytyjczyków oznaczają, że propaganda rosyjska znowu osiągnęła sukces. Rakiety hipersoniczne są bowiem opracowywane od lat i swoje sukcesy osiągają w tej dziedzinie również Amerykanie i Chińczycy. Żadna z dotychczasowych konstrukcji nie osiągnęła jednak nawet wstępnej gotowości operacyjnej i nie chodzi tu tylko o sam napęd ale również o odpowiednie systemy naprowadzania. Dodatkowo te pociski muszą rzeczywiście zostać wprowadzone w Rosji na uzbrojenie. Jak na razie kończy się tylko na deklaracjach.

Źródło artykułu:Defence24
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)