Brytyjska flota nuklearna pod kontrolą Windows XP

Brytyjska flota nuklearna pod kontrolą Windows XP

17.12.2008 19:04, aktual.: 18.12.2008 10:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Królewska Marynarka Wojenna i BAE Systems ogłosiły zakończenie wdrażania systemu Windows do kontroli brytyjskiej floty nuklearnej. Zakończenie implementacji projektu Windows for Submarines oznacza, że okręty podwodne Jej Królewskiej Mości zdolne do przenoszenia rakiet z głowicami jądrowymi będą działały pod kontrolą systemu Microsoftu.

W ramach programu Submarine Command System Next Generation (SMCS NG) sterowanie okrętem podwodnym odbywa się za pośrednictwem konsol podłączonych do pokładowej sieci. Konsole te są wielofunkcyjne, a korzystanie z nich ułatwiają monitory LCD. Pierwotnie wykorzystywano system Windows 2000. potem zastąpiono go wersją XP.

Obraz
© (fot. AFP)

Wdrożenie projektu Windows for Submarines ukończono przed czasem, głównie w wyniku sprawnie przebiegającej implementacji (jak choćby na jednostce klasy Trident - HMS Vigilant - gdzie cały system dowodzenia okrętu podwodnego został zastąpiony przez nowy SMCS NG w ciągu 18 dni). Zastosowanie komercyjnego oprogramowania ma przyczynić się do ograniczenia wydatków budżetowych na utrzymanie tego okrętu o 22 miliony funtów w ciągu dziesięciu lat.

Kapitan HMS Vigilant - Pat O'Neill - cytowany przez serwis The Register, uważa wdrożenie Windows for Submarines za "fantastyczne osiągnięcie". W brytyjskiej marynarce pojawiają się też jednak opinie podające w wątpliwość jakość zabezpieczeń i niezawodność Windows - zdaniem niektórych przedstawicieli Royal Navy dążenie do oszczędności (które zresztą nie będą zbyt wysokie w porównaniu z całością kosztów utrzymania floty) nie są wystarczającym argumentem na rzecz wprowadzenia tak kontrowersyjnych rozwiązań.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)