BRAVIA ZX1: Najbardziej smukły telewizor LCD na świecie

BRAVIA ZX1: Najbardziej smukły telewizor LCD na świecie

BRAVIA ZX1: Najbardziej smukły telewizor LCD na świecie
18.09.2008 10:06, aktualizacja: 18.09.2008 10:16

Model BRAVIA ZX1 wyróżnia się wyjątkowo atrakcyjną stylistyką.
Ekran o przekątnej 40 cali ma tylko 9,9 mm grubości. Zniewalająca elegancja wyświetlacza wynika także z drugiego nowatorskiego rozwiązania – wyeliminowania kabli sygnałowych.

Model BRAVIA ZX1 wyróżnia się wyjątkowo atrakcyjną stylistyką. Ekran o przekątnej 40 cali ma w najwęższym miejscu – aż trudno uwierzyć – tylko 9,9 mm grubości. Zniewalająca elegancja wyświetlacza wynika także z drugiego nowatorskiego rozwiązania – wyeliminowania kabli sygnałowych. Konstruktorzy zastosowali bardzo szybkie bezprzewodowe łącze, dzięki któremu nie poddany kompresji sygnał audiowizualny dociera do ekranu w czasie rzeczywistym z oddzielnego tunera.

W odróżnieniu od stosowanego w standardowych ekranach podświetlenia CCFL (Cold Cathode Fluorescent Lamp - świetlówka z zimną katodą), ekran ZX1 jest podświetlany z boków przez zespoły diod LED. Technologia BRAVIA Edge LED stanowi jeden z kluczowych elementów tego imponującego ekranu.

Sygnał satelitarny i naziemny oraz przewody od innych urządzeń, takich jak odtwarzacz Blu-ray Disc™ czy konsola PLAYSTATION®3, podłącza się do bezprzewodowowego tunera, który można schować. Sygnał wideo trafia do ekranu za pośrednictwem szybkiego, bezprzewodowego łącza pozwalającego na przesyłanie w czasie rzeczywistym sygnału HD bez kompresji. Jedną z cech decydujących o wyjątkowej atrakcyjności telewizora BRAVIA ZX1 jest jego uniwersalność. Można go umieścić na podstawie lub zamontować na ścianie. Specjalnie zaprojektowany uchwyt ścienny i stanowi znakomite uzupełnienie niepowtarzalnego charakteru telewizora ZX1.

Obraz
© BAVIA 40ZX1 (fot. Sony)

Pilot urządzenia wykorzystuje częstotliwości radiowe, które w odróżnieniu od promieni podczerwonych rozchodzą się we wszystkich kierunkach. Nie ma więc żadnych przeszkód, aby umieścić jednostkę sygnałową w dowolnym miejscu pomieszczenia.

BRAVIA ZX1 zapewnia wspaniałą jakość obrazu, godną marki Sony. Jest ona w znacznej mierze zasługą technologii BRAVIA Engine 2, która wykorzystuje nowoczesne rozwiązania do analizy i korekty każdej klatki obrazu w czasie rzeczywistym. Technologia BRAVIA Engine 2 przewyższa poprzednią wersję większym realizmem czerni, imponującą głębią i szczegółowością reprodukowanych obiektów, efektywnością usuwania zakłóceń z obrazu i żywszymi kolorami, z których słyną telewizory BRAVIA. Dzięki zaawansowanym systemom analizy i poprawy obrazu telewizor BRAVIA ZX1 z łatwością przetwarza sekwencje obrazu o dużej dynamice zmian, zapewniając przy tym płynny obraz o naturalnym wyglądzie. Kluczowe znaczenie ma przy tym technologia Motionflow 100Hz z systemem redukcji rozmycia obrazu ( IB reduction).

Technologia Motionflow 100Hz wykorzystuje unikatowy algorytm wstawiania klatek i zwiększa szybkość wyświetlania obrazu telewizyjnego do 100 kl/s (100 Hz). Dodatkowe klatki umożliwiają optymalne wyświetlenie scen, w których technologia 50-hercowa okazuje się zbyt wolna i nie pozwala na dokładne, płynne wyświetlenie szybko zmieniającego się obrazu: sportu, panoramy z kamery czy paska napisów przesuwającego się u dołu ekranu. System osłabiania rozmycia obrazu oczyszcza źródłowy sygnał i wyostrza każdą klatkę, zanim posłuży ona do wygenerowania nowych obrazów. Połączenie tych dwóch rozwiązań przekłada się na wyjątkową czystość obrazu i wyjątkowy realizm.

Telewizor ZX1 jest wyposażony w 4 wejścia HDMI™ (1 w ekranie i 3 w tunerze), umożliwiające podłączenie zaawansowanego zestawu audiowizualnego, takiego jak Sony BRAVIA THEATRE HTP-BD3IS. Dzięki technologii BRAVIA Sync odbiornik może sterować zestawem, przesyłając odpowiednie sygnały sterujące przez interfejs HDMI. Technologia ta pozwala między innymi na użycie funkcji odtwarzania, włączania i wyłączania jednym przyciskiem całego zestawu.

Coraz mocniej odczuwalne ograniczenia standardowej przestrzeni barw sRGB przyczyniają się popularyzacji nowego standardu, który niemal dwukrotnie rozszerza zakres reprodukowanych barw. Standard xvYCC oznacza zatem o wiele bardziej realistyczne kolory – pod warunkiem że używane urządzenie jest zgodne z xvYCC. Stworzony z myślą o przyszłości telewizor BRAVIA ZX1 w pełni obsługuje standard xvYCC i nosi łatwo rozpoznawalne logo.

Warto wspomnieć o trybie ramki na zdjęcia. Podczas przerw w oglądaniu telewizji lub filmów można na nim wyświetlić szczegółowe obrazy o wysokiej rozdzielczości – zaprogramowane w tunerze telewizyjnym lub wybrane przez użytkownika. W obu przypadkach telewizor może poprawiać wystrój wnętrza.
BRAVIA ZX1 to idealne połączenie estetyki i technologii.

Polska, podobnie jak większość krajów europejskich przechodzi na system nadawania naziemnego w wysokiej rozdzielczości MPEG4/AVCHD. Nowe modele telewizorów BRAVIA (seria W, E, X, V4500, Z4500) są do tego w pełni przygotowane. Cyfrowe tunery nowej generacji MPEG4 i AVCHD umożliwią oglądanie naziemnej telewizji w jakości High Definition bez konieczności zakupu i instalowania dekodera, czy innych dodatkowych urządzeń. Zgodnie z deklaracjami nadawców na rewolucję HD w naszym kraju będziemy czekać tylko do 2009 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)