Bostwana. Tajemnicza śmierć setek słoni. Wiadomo, co było przyczyną

Bostwana. Tajemnicza śmierć setek słoni. Wiadomo, co było przyczyną

Słoń afrykański
Słoń afrykański
Źródło zdjęć: © Getty Images
Bolesław Breczko
21.09.2020 16:35, aktualizacja: 01.03.2022 13:55

Sinice (cyjanobkaterie) znajdujące się w wodopoach doprowadziły do śmierci 330 słoni w delcie Okawango w lipcu i sierpniu.

Początkowo o śmierć 330 słoni w Bostwanie oskarżani byli kłusownicy. Jednak po przeprowadzeniu badań okazało się, że winne są sinice i produkowane przez nie toksyny znajdujące się w wodzie, którą piły słonie.

Początkowo naukowcy odrzucali możliwość śmierci powodowanej przez drobnoustroje. Te tworzą się zazwyczaj przy brzegach sadzawek, a słonie piją wodę ze środka. Jednak po badania przeprowadzonych w laboratoriach w RPA, Zimbabwe, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych odpowiedź była jednoznaczna.

Chociaż przyczyna śmierci słoni z Bostwany została poznana, to są jeszcze pytania, która nie mają odpowiedzi. Naukowcy nadal nie wiedzą, czemu tylko słonie padły ofiarami, i czemu tylko w małym regionie sinice okazały się śmiertelne.

Sinice są szkodliwe dla zwierzą jak i dla ludzi. W Polsce ze względu na kwitnięcie sinic często zamykane są nadmorskie kąpieliska przy plażach. Dla ludzi może być też niebezpieczne jedzenie ryb i owoców morza z wód zaniczyszczonych sinicami.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)