Boisz się demencji? Kalkulator online pozwoli obliczyć ryzyko jej wystąpienia
29.06.2021 10:12
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Demencja jest schorzeniem, którego obawia się wiele ludzi. Zwłaszcza że bardzo często towarzyszy procesom starzenia się i negatywnie wpływa na zdolności poznawcze, wykonawcze i sprawność umysłową. Na szczęście ryzyko jej pojawienia się można zmniejszyć, eliminując pewne czynniki i prowadząc określony styl życia. Kalkulator online pozwala to zweryfikować.
Dotychczasowe badania dowodzą, że jednej trzeciej wszystkich przypadków demencji można zapobiec, minimalizując czynniki ryzyka i wybory dotyczące stylu życia, o czym informuje serwis IFL Science. Wspominają o tym również naukowcy ze szpitala w Ottawie, którzy stworzyli kalkulator online, pozwalający określić prawdopodobieństwo rozwoju demencji u osób w wieku powyżej 55 roku życia.
Kalkulator online pozwoli obliczyć ryzyko pojawienia się demencji
Narzędzie zostało opracowane w ramach dużego badania, którego wyniki ukazały się na łamach "Journal of Epidemiology and Community Health". Uczestniczyło w nim 75 460 osób. Każdy z respondentów wypełnił ankietę, a naukowcy przeanalizowali zgromadzone wyniki, poszukując korelacji i informacji niezbędnych do stworzenia skutecznego algorytmu wyszukiwania czynników ryzyka. Wśród nich znalazły się m.in. wiek, spożycie alkoholu, palenie papierosów, dieta, czynniki prognostyczne zdrowia psychicznego, czy status społeczno-ekonomiczny.
Naukowcy przetestowali stworzony algorytm. Okazał się bardzo skuteczny w identyfikowaniu osób z demencją na podstawie danych wejściowych. Rozbieżność między przewidywanymi a obserwowanymi wynikami nigdy nie przekroczyła 20 proc. Jak jednak zaznaczają eksperci, narzędzie ma pewne ograniczenia. Ich zdaniem opracowany model może być nadmiernie dopasowany do jednej próby badawczej, co sprawia, że trudno dostosowuje się do nowych danych.
Dodatkowo istnieje wiele innych czynników ryzyka związanych z demencją, których nie uwzględniono w algorytmie. Dlatego wyniki uzyskane w przypadku kalkulatora DemPoRT nie powinny być traktowane jako diagnoza, a ciekawa informacja, która może sugerować, że np. powinniśmy zmienić styl życia lub ograniczyć używki, aby jak najdłużej zachować sprawność fizyczną i umysłową.