Blokują wejście Szwecji do NATO. Oczekują czegoś w zamian
Rząd Turcji celowo opóźnia ratyfikację akcesji Szwecji do NATO. Wedle informacji podawanych przez turecki portal Duvar, tamtejsze władze czekają na zgodę Stanów Zjednoczonych dotyczącą sprzedaży myśliwców F-16.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zobowiązał się do przesłania parlamentowi wniosku ratyfikacyjnego podczas lipcowego szczytu NATO w Wilnie. Od wznowienia obrad z początkiem października komisja spraw zagranicznych, która miała debatować nad akcesją Szwecji do NATO, otrzymała do przeglądu prawie 60 umów międzynarodowych. Wśród nich nie ma jednak tych, które dotyczą euroatlantyckiej przyszłości Sztokholmu.
Turcja zabiega o zakup F-16
Oficjalnie Turcja oczekuje od Szwecji przede wszystkim skuteczniejszej walki z podmiotami uznawanymi przez Ankarę za terrorystyczne. Jak podał Duvar, urzędnicy zaangażowani w sprawę powiedzieli, że Ankara liczy na coś jeszcze. Chce by amerykański Departamentu Stanu zwrócił się do Kongresu o zgodę na sprzedaż Turcji myśliwców F-16.
Portal przypomniał, że nadzieje na szybkie zatwierdzenie szwedzkiego wniosku zostały przekreślone 1 października, kiedy Partia Pracujących Kurdystanu (PKK) - jedna z organizacji znajdujących się w centrum sporu Turcji ze Szwecją - przyznała się do ataku bombowego w pobliżu budynków rządowych w Ankarze.
"Dyskusje na temat amerykańsko-tureckich prób rozwiązania sprawy po zamachu ucichły" - wskazał Duvar.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
F-16 to jeden z flagowych amerykańskich myśliwców
Turcja jest już użytkownikiem F-16, ma w swojej flocie ponad 200 sztuk tych myśliwców. Kraj, który nieustannie chce być uznawany za jedną z największych potęg militarnych NATO nie ustaje jednak w wysiłkach mających na celu dalszy rozwój armii.
Tym razem, wedle nieoficjalnych informacji, Ankara celuje w 40 egzemplarzy F-16 w wariancie Block 70 z radarem APG-83 oraz pakiety modernizacyjne dla jednostek, które już posiada.
F-16 to najpopularniejszy samolot bojowy na świecie. Podstawowe uzbrojenie stanowi w nim sześciolufowe działko M61 Vulcan kal. 20 mm, ale F-16 może przenosić także pociski rakietowe (m.in. AIM-120 AMRAAM, AIM-9 Sidewinder, AGM-65 Maverick czy przeciwokrętowe Harpoon) oraz bomby (CBU-87, CBU-89, GBU-10, GBU-12, Paveway lub JDAM).
Myśliwiec produkowany przez Lockheed Martin mierzy prawie 15 m długości i osiąga maksymalna prędkość 2 Ma (ponad 2100 km/h). Posiada systemy walki radioelektronicznej i może operować na pułapie nawet 15 km.