Bliźniaczka Ziemi może mieć ogromny ocean. Jest szansa na istnienie życia

Bliźniaczka Ziemi może mieć ogromny ocean. Jest szansa na istnienie życia

Bliźniaczka Ziemi może mieć ogromny ocean. Jest szansa na istnienie życia
Źródło zdjęć: © ESO | M. Kornmesser
Arkadiusz Stando
18.09.2018 11:43, aktualizacja: 18.09.2018 12:11

W 2016 roku potwierdzono istnienie najbliższej "bliźniaczej Ziemi". Mieszcząca się 4,24 lat świetlnych od naszej planety, Proxima Centauri b może posiadać ogromny ocean. Wskazują na to badania naukowców z NASA.

Od czasu odkrycia planety Proxima Centauri b, naukowcy bacznie przyglądają się warunkom panującym na jej powierzchni. W ciągu ostatnich lat przeróżne badania to potwierdzały, to znowu zaprzeczały możliwości istnienia życia na planecie. Tym razem naukowcy z NASA sądzą, że odkryli dowody na istnienie oceanu na Proxima b.

"Głównym celem przeprowadzanych przez nas symulacji jest to, że istnieje wysoka szansa, że planeta będzie nadawać się do zamieszkania, a my chcemy to wykazać" - powiedział Anthony Del Genio, naukowiec z Planet Earth w NASA Goddard Institute for Space Studies.

Według badań na podstawie symulacji, które opublikowano na początku tego miesiąca w czasopiśmie naukowym Astrobiology, na Proxima b znajduje się "dynamiczny ocean". Mieści ogromne ilości wody w dosyć specyficznym rejonie planety. Nie obraca się ona wokół własnej osi, jest stale zwrócona w kierunku swojej gwiazdy macierzystej.

Ocean znajduje się po dwóch częściach planety - częściowo po oświetlonej i ciemnej, na którą nie docierają promienie gwiazdy. Jak sądzą naukowcy, ten ogromny zbiornik wodny może być idealnym scenariuszem dla istnienia życia na planecie, a symulacje modeli klimatycznych pokazują, że to całkiem prawdopodobne.

Naukowcy ze sporym zmartwieniem przyglądają się oceanowi Proximy b. Prawdopodobnie przez podzielenie się oceanu na zamarzniętą (w ciemnym rejonie) i gorącą, gotującą się część (w rejonie oświetlonym), znacznie ogranicza strefy, w których możliwe jest istnienie życia. Prawdopodobnie gdzieś po środku oceanu istnieje "strefa przejściowa", w której panują umiarkowane warunki.

Z drugiej strony naukowcy biorą pod uwagę, że woda w oceanie może cyrkulować. Dzięki ciepłym prądom, woda przemieszczająca się z jednej strony na drugą, mogłaby rozszerzać strefę umiarkowaną, dając więcej przestrzeni dla bogatego w życie wodnego świata.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)