Blisko 2 miliony Szwajcarów posiada broń. Od prawie dwóch dekad nie było strzelaniny

Blisko 2 miliony Szwajcarów posiada broń. Od prawie dwóch dekad nie było strzelaniny
Źródło zdjęć: © wikimedia Commons
Arkadiusz Stando

28.02.2018 15:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W Szwajcarii od 17 lat nie było żadnej większej strzelaniny. W 2001 roku pewien mężczyzna zaatakował parlament w Zug, zabijając 14 osób a potem siebie. Ogólny wskaźnik morderstw w tym kraju jest bliski zera.

Pośród 8,3 mln obywateli Szwajcarii, około 2 mln posiada broń palną. W 2016 roku doszło w tym kraju do 47 zabójstw z jej wykorzystaniem. W tym samym roku w Polsce, państwie 5 razy bardziej liczebnym, jednak bez ogólnego dostępu do broni, doszło do takich sytuacji 15 razy (statystyki policyjne)
.

Amerykańska organizacja National Rifle Association posługując się przykładem Szwajcarii, często stwierdza, że Stany Zjednoczone nie potrzebują większej regulacji dostępu do broni. Jednak Szwajcarzy mają określone zasady i przepisy dotyczące korzystania z broni.

Szwajcaria, jako państwo, nie brała udziału w żadnym konflikcie zbrojnym od 1815 roku. Niektórzy szwajcarscy żołnierze pomagają w misjach pokojowych na całym świecie. W tym kraju, posiadanie broni odbiera się jako część patriotycznego obowiązku. Posiadanie uzbrojonego obywatela pomogło Szwajcarii utrzymać neutralność przez ponad 200 lat.

Państwo ma niewielu żołnierzy zawodowych bo zaledwie 4 tys. Jednak w krótkiej chwili armia może zwiększyć swoją liczebność do nawet 360 tys. Jak? W Szwajcarii istnieje obowiązkowa służba wojskowa dla mężczyzn. Każdy w wieku od 18 do 34 lat, uznany za zdolnego do służby otrzymuje karabin oraz przeszkolenie. W ten sposób rocznie szkoli się około 23 tys obywateli, przez 18-21 tygodni. Po zakończeniu mężczyźni zazwyczaj kupują własną broń, ale muszą otrzymać na nią pozwolenie.

Władze lokalne decydują, komu można przydzielić takie pozwolenie. Prowadzony jest również rejestr wszystkich posiadaczy broni w danym regionie. Zapisywane są w nim również strzelby myśliwskie a także niektóre pół-automatyczne karabiny, zwolnione z obowiązku posiadania pozwolenia.

Ale nie wszyscy mogą otrzymać pozwolenie na broń. Osoby, które zostały skazane za przestępstwo, lub są uznawane za uzależnione od alkoholu lub narkotyków, nie mogą kupić broni w Szwajcarii. Również osoby, które wydają się charakteryzować gwałtownym charakterem nie mają dostępu do broni.

szwajcariausabroń
Komentarze (21)