Błąd Facebooka. Ujawniono, kto prowadzi profile polityków

Błąd Facebooka. Ujawniono, kto prowadzi profile polityków
Źródło zdjęć: © WP.PL

11.01.2020 02:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Błąd Facebooka umożliwił dzisiaj sprawdzanie, kto edytował posty na danym fanpage'u, a więc kto stoi za jego prowadzeniem. Dzięki temu można było dowiedzieć się, kto stoi za profilami wielu polskich polityków.

Przez błąd Facebooka wystarczyło, że jeden z administratorów edytował post, żeby można było poznać jego dane. "Onet" sprawdził w ten sposób profile polskich polityków. Jak donosi, "w wielu przypadkach konta te są prowadzone przez prywatne osoby, profile specjalnie do tego założone i działaczy młodzieżówki". W niektórych przypadkach prowadzącymi były jednak inne osoby publiczne.

Antoni Macierewicz

Konto Antoniego Macierewicza prowadzi Edmund Janniger, która na krótko w 2015 roku został jego doradcą, podczas gdy Macierewicz pełnił funkcję ministra obrony narodowej. Było to wydarzenie mocno zaskakujące, ponieważ Janniger miał wtedy tylko 20 lat. Z funkcji odszedł po dwóch tygodniach.

Zbigniew Ziobro

Za profil Zbigniewa Ziobry odpowiada Dariusz Matecki, szczeciński radny Prawa i Sprawiedliwości. W grudniu Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych poinformował, że w doszło do przeszukania w domu radnego w związku z potencjalną mową nienawiści, która miała pojawiać się na zarządzanych przez niego stronach, między innymi "Stop Islamizacji Europy". Jeden z postów zamieszczonych na tym profilu przedstawiał kobietę w muzułmańskim stroju obok worków na śmieci. Podpis pod zdjęciem brzmiał: "znajdź kobietę".

Ministerstwo Sprawiedliwości

Dariusz Matecki, jak poinformowała Wirtualna Polska, do wczoraj także prowadził fanpage Ministerstwa Sprawiedliwości.

Mateusz Morawiecki

Współadministratorem konta premiera jest Mariusz Chłopik, dyrektor marketingu sportowego w PKO BP. Wcześniej był m.in. wiceprezesem Fundacji im. Sławomira Skrzypka. Zasiadali w niej związani z aferą KNF Marek Chrzanowski i Zdzisław Sokal.

Beata Szydło

Za profil Beaty Szydło odpowiedzialny jest Paweł Rybicki, jej były współpracownik i były dziennikarz "Gazety Polskiej Codziennie".

Krzysztof Brejza i Patryk Jaki

Konta tych dwóch polityków w dzień awarii Facebooka stały się… niedostępne. Nie było więc możliwości zobaczenia, kto je prowadzi.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)