"Biznes to Rozmowy" czyli I Kongres Netii

"Biznes to Rozmowy" czyli I Kongres Netii
Źródło zdjęć: © IDG.pl

09.10.2009 17:00, aktual.: 12.10.2009 10:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak praktycznie wykorzystać nowe technologie w biznesie? Na to pytanie usiłowali odpowiedzieć uczestnicy Kongresu Netii. Gościem specjalnym był Steve Wozniak, współzałożyciel Apple Computer.

Obraz
© (fot. IDG.pl)

Organizatorzy Kongresu, który odbył się w czwartek w Warszawie zaplanowali dwa rodzaje spotkań. Pierwsze to 2. krótkich, półgodzinnych sesji, w trakcie których nacisk położono na przedstawienie praktycznych aspektów prezentowanych nowych technologii. Uzupełniały je dwie debaty poświęcone komunikowaniu się - "Komunikacja w epoce cyfrowych gadżetów" oraz "Technologia dzisiaj a komunikacja przyszłości".

Obraz
© (fot. IDG.pl)

Nowe technologie a praktyka

Nowoczesną komunikację i technologie można różnie rozpatrywać. Motywem przewodnim spotkania była strona praktyczna: możliwość wykorzystania nowinek technologicznych w usprawnianiu pracy firmy. Poruszana tematyka, w której wyeksponowano korzyści dla firm, przyciągnęła więcej uczestników niż pierwotnie zakładał organizator konferencji ( liczono na obecność około 80. osób, głównie klientów Netii ).
W trakcie sesji starano się pokazać skalę i obecność technologii w życiu codziennym, jak też rozwiązania, które są lub mogą się okazać szczególnie przydatne z punktu widzenia komunikowania się w firmie. Nie pominięto różnych zagrożeń, nieodłącznie towarzyszących nowym technologiom. Starano się też odpowiedzieć na pytanie, jak umiejętnie dokonywać dobrych wyborów wśród nowości i jak uniknąć technologicznej porażki w firmie.

Pokuszono się także o przedstawienie szerszego spojrzenia na technologię i innowacje. Wykład, w którym omówiono związki między innowacjami i trendami konsumenckimi w kontekście komunikacji miał udzielić odpowiedzi na pytanie o rolę trendów konsumenckich w tworzeniu innowacji. Hiperkomunikacja, związana ze stosowaniem takich atrybutów rewolucji technologicznej, jak komputer czy Internet, z którą mamy obecnie do czynienia, była tematem kolejnej sesji. W jej trakcie podjęto próbę przedstawienia mechanizmów wzajemnego oddziaływania na siebie techniki i społeczeństwa, których konsekwencją jest zmiana sposobu komunikacji.

Obraz
© (fot. IDG.pl)

Wśród rozwiązań, które omawiano w trakcie Kongresu, znalazły się zakładające pakietową realizację usług telekomunikacyjnych sieci następnej generacji - Next Generation Networking (NGN), zdobywające coraz większą popularność zjawisko przetwarzania w chmurze czy wykorzystania w praktyce social i business networking. Nie zabrakło tematyki związanej z cyberprzestępczością, wpływu Internetu na kondycję przemysłu fonograficznego czy bankowości elektronicznej.

Niestety, ze względu na to, że sesje zaplanowano w blokach, użytkownicy mogli wziąć udział co najwyżej w czterech z nich.

Do czego Wozniak używa Seagway'a?

Dużym zainteresowaniem cieszyło się blisko godzinne spotkanie ze Stevem Wozniakiem, które prowadził Roman Młodkowski. Dotyczyło ono różnych aspektów technologii, komunikacji i roli jaką spełniają komputery we współczesnym świecie. Wozniaka, komputerowego guru, który już kilkadziesiąt lat zawodowo obserwuje to, co dzieje się na rynku komputerów, próbowano sprowokować do odpowiedzi o jego wizję roli technologii w obecnym życiu i w przyszłości. Wozniak opowiadał o swoich obserwacjach zmian, jakie wymusiły nowego technologie, w tym Internet, co uwidacznia się zwłaszcza w sposobach kontaktu z informacją u młodego pokolenia, od dzieciństwa korzystającego z komputerów i Internetu.

Prowadzącym udało się namówić gościa specjalnego na wspomnienia. Obszernie opowiadał o czasach, gdy jako młody inżynier zajęty był tworzeniem startupu, znanego później jak Apple Computer.

Steve Wozniak podkreślił znaczenie przystosowania technologii do możliwości i potrzeb zwykłego użytkownika. Jego zdaniem najlepszymi testerami zastosowania nowych koncepcji są seniorzy i dzieci.

Nowe technologie zmieniły też sposób w jaki uprawia sport. Okazało się, że lubi grać w polo na Segway?u.

Relacje z Kongresu mają się pojawić na jego stronie "Biznes to rozmowy". W ciągu kilku dni w serwisie mają się też pojawić zapisy debat, które odbyły się w trakcie Kongresu.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)