ycipk-40l7pk

Bill Gates. Wykorzysta geoinżynierię do walki z ociepleniem klimatu

Bill Gates, znany większości miliarder i założyciel korporacji Microsoft planuje wykorzystać geoinżynierię w walce z globalnym ociepleniem. Pomimo tego, że pomysł może wydawać się dość nieprawdopodobny, ruszyły pierwsze prace nad projektem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bill Gates chce walczyć z globalnym ociepleniem.
Bill Gates chce walczyć z globalnym ociepleniem. (Fotolia)
ycipk-40l7pk

Pomysł zastosowania geoinżynierii w walce z globalnym ociepleniem nie jest nowy. Już wcześniej przedstawili go naukowcy z Uniwersytetu Harvarda, a teraz przykuł uwagę Billa Gatesa.

Miliarder planuje przeprowadzić wieloletni eksperyment geoinżynieryjny, który będzie polegał na rozpylaniu specjalnych substancji w stratosferze. Dzięki swoim właściwościom będą one blokować ilość promieniowania słonecznego, jakie dociera do Ziemi.

Pozwoli to na ochłodzenie planety, a tym samym na ograniczenie efektów globalnego ocieplenia. W planach znajduje się wykorzystanie tysiąca samolotów, które rozpylą substancje na odpowiednich wysokościach.

ycipk-40l7pk

Eksperyment został zainspirowany historycznymi wybuchami wulkanów. W ich trakcie do atmosfery trafiła ogromna ilość pyłów oraz gazów, co skutkowało ochłodzeniem klimatu. Zdaniem geofizyków z Uniwersytetu Harvarda, podobne efekty można osiągnąć stosując sztuczne substancje.

Wykorzystanie geoinżynierii budzi liczne kontrowersje

Cały projekt jest mocno kontrowersyjny i krytykowany przez licznych ekspertów. Uważają oni, że dostarczenie do atmosfery dużych ilości sztucznych substancji może doprowadzić do katastrofalnych skutków. Wśród nich wymieniają m.in. pogłębienie się zmian klimatycznych oraz intensyfikację gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Za najważniejszy problem uważają jednak całkowite rozregulowanie ziemskiego klimatu.

ycipk-40l7pk

Krytycy wskazują także na powiązania pomiędzy nadmierną ingerencją w klimat a tragicznymi skutkami dla rolnictwa. Badania przeprowadzone przez zespół naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley wykazały, że rozpylenie aerozoli po erupcji dwóch wulkanów - El Chichón w 1982 r. i Mount Pinatubo w 1991 r., przyczyniło się do zmniejszenia plonów roślin – ryżu, pszenicy, kukurydzy i soi. Oznacza to, że zastosowanie sztucznych substancji w atmosferze może nasilić problem głodu na świecie.

David Keith i Frank Keutsch z Uniwersytetu Harvarda wskazują na konieczność utworzenia globalnego funduszu ubezpieczeniowego. Środki na nim gromadzone miałyby pokryć straty tych państw, które najbardziej ucierpią na skutek eksperymentów z ochładzaniem klimatu. Trudno przewidzieć jakie długotrwałe konsekwencje może mieć tak duża ingerencja w klimat.

Źródło: GeekWeek

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-40l7pk

ycipk-40l7pk
ycipk-40l7pk